HaberlerKripto Para

Kripto Paraları Yasaklayan Nijerya’ya IMF’den Dijital Para Uyarısı!

IMF, Nijerya'yı eNaira'nın kullanımı konusunda uyardı.

Bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) kripto para birimlerine kıyasla daha güvenli olduğunu söyleyen Uluslararası Para Fonu (IMF) kendi CBDC’si eNaira’yı piyasaya süren Nijerya’yı uyardı.

eNaira’nın tanıtıldığı Ekim 2021’de potansiyel faydalarını kabul eden IMF, şimdilerde Nijerya Merkez Bankası’nın (CBN) sınır ötesi transferlerinde eNaira’yı kullanmasının bazı riskleri barındırdığını söylüyor.

IMF bu ay yayınlanan raporunda, eNaira’nın uluslararası ödemelerde kullanılmasının kara para aklama, terörizmi finanse etme ve siber güvenlik risklerini taşıdığını belirtti.

Raporda şu ifadelere yer verildi:

“eNaira kullanımının sınır ötesi fon transferlerine ve banka ağlarına yönelik olası genişlemesi, yeni kara para aklama ve terörizm risklerinin finanse edilmesine neden olabilir. “

IMF, öngördüğü riskler ile ilgili olarak Nijerya merkez bankasının gerekli önlemleri alması gerektiğini söyledi.

“eNaira aracıları için önleyici tedbirler ve AML/CFT düzenlemeleri bulunsa da, eNaira’nın yurtiçi ve sınır ötesi kullanımlarına ilişkin bir kara para aklama/terör finansmanı risk değerlendirmesi ve yönetmeliğin kabulü ve uygulanması gerekir. Bu önlemler merkez bankasının önceliği olmalıdır.”

Nijerya, dünyada en yüksek kripto para benimsenme oranlarından birine sahip olan ülkelerden biri olsa da geçtiğimiz şubat ayında ülkede kara para aklama ve terör gerekçesiyle kripto para kullanımı yasaklanmıştı.

Yasaklamaların ardından ülkedeki ödeme sisteminin iyileştirilmesi amacı ile Ekim 2021’de Nijerya, kendi dijital para birimi eNaira’yı piyasaya süren ilk Afrika ülkesi olmuştu.

İlgili Haber
Nijerya, Dijital Parasını Çıkaran İlk Afrika Ülkesi Olacak!
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu