Kripto HaberleriHaberlerNijerya, Dijital Parasını Çıkaran İlk Afrika Ülkesi Olacak!

Nijerya, Dijital Parasını Çıkaran İlk Afrika Ülkesi Olacak!

Takip et

Kripto para birimlerinin kullanımı ve benimsenmesi gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Bazı ülkeler kripto para birimlerine olumlu yaklaşırken bazı ülkeler ise kullanımını yasaklama yoluna gidiyor.

Nijerya, dünyada en yüksek kripto para benimsenme oranlarından birine sahip olan ülkelerden biri olsa da şubat ayında ülkede kara para aklama ve terör gerekçesiyle kripto para kullanımı yasaklanmıştı.

Bu yasaklamanın ardından Nijerya Merkez Bankası (CBN) ülkedeki ödeme sisteminin iyileştirilmesi amacı ile kendi dijital para birimleri “e-Naira’yı” çıkaracaklarını duyurdu.

1 Ekim tarihinde çıkarılacağı duyurulan “e-Naira’nın” lansmanı ülkedeki bağımsızlık günü kutlamaları sebebiyle ertelenmişti.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, e-Naira’nın ve Nijerya Başkanı Muhammadu Buhari tarafından resmi olarak ilan edileceğini ve 25 Ekim’de piyasaya sürüleceği belirtildi.

Merkez Bankası Başkanı Godwin Emefiele, “e-Naira’nın” müşterilerin banka hesaplarında mevcut fonları tutabilecekleri bir cüzdan işlevi göreceğini ifade ettikten sonra devam etti:

“e-Naira”, paranın evriminde ileriye doğru atılan oldukça büyük bir adım niteliğindedir. Nijerya Merkez Bankası, “e-Naira’nın” fiziksel para birimi olan “Naira” gibi herkes tarafından erişilebilir olmasını sağlamaya kararlı.

Başkan Buhari’nin bugün e-Naira’yı resmen başlatmasıyla, Nijerya kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) başlatan ilk Afrika ülkesi olacak.

CBDC’lere olan ilgi her geçen gün ilerlemeye devam ederken, Nijerya dışında geçtiğimiz günlerde İran da kendi dijital para birimi için pilot çalışmalara başlayacağını resmi olarak duyurmuştu.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları