Libra

Libra Tekel Olabilir Mi?

Avrupa Komisyonu Libra hakkında gizli bir rapor oluşturmuş olabilir.

Avrupa Komisyonu tarafından bazı kurum ve kişilere gönderildiği gündeme gelen anketle ilgili olarak kripto para piyasasının daha fazla gelişmesine ve buna bağlı olarak tekel olmasına neden olabileceği uyarısı yapıldığı gündeme çıktı. AB ile birlikte hareket ederek Libra’nın gelecekte tekel olup olamayabileceği hakkında bilgi edinmeye çalışan komisyon üyeleri, kripto para projesi hakkında neden tekel olabileceği ve tekel olması durumunda olabileceklere de yanıt aradı. Avrupa Komisyonu tarafından yaptırılan bu ankette Libra’nın Facebook’un elindeki kullanıcı ve veri gücü hesaba katıldığında Libra’nın diğer rakipleri çıksa bile tekel olmaya devam edebileceği, ancak Google gibi rakiplerin çıkması durumunda ise yine veri gücünü kullanması durumunda tekel kalmayı sürdürebileceğine dair açıklamalar gündemde.

Facebook Libra henüz 2020 yılında sunulacak ve 2020 yılında Facebook Libra almak isteyen neredeyse tüm dünyadan milyarlarca insan bu stabilcoine dolar cinsinden para yatırabilecek. Kripto para projesi olarak Libra’nın dolar cinsinden değil, TL cinsinden ödemelere de izin verebileceği, ancak asıl para biriminin ise dolar cinsinden olması bekleniyor.

Facebook’un kripto para projesinin tekel olmasının arkasında sadece çok fazla kullanıcı sayısına sahip olması değil, elindeki veri gücünün olduğunu açıklayan anketler ise bu veri gücünün kişisel verileri de kapsadığını, Faebook’un mağaza ve dükkanlarda ödeme yapmak, banka yerine komisyon olmadan para göndermek isteyenlere seçenek sunacak olması ve dünya çapında bankalar ile çalışabilecek olmasından dolayı tekel olmasının önüne geçilemeyecek olduğu tahmin ediliyor. Bir süre önce Libra hakkında bankacılık lisansı alması istenen Facebook’un bu engele takılsa bile bankacılık lisansını lisans ücretini ve yeterliliklerini sağlayarak alması mümkün olacak.

Libra tekel olursa yandık mı?

Libra’nın tekel olması Avrupa Komisyonu’nu korkutuyor. Komisyon üyelerinin bu konuda Libra’nın tekel olması durumunda AB’de yaşayanların Euro yerine Libra kullanabilecekleri ve bankaları devredışı bırakıp Avrupa ve dünya ekonomisinde bazı büyük ana çatlaklara sebep olabileceği değerlendiriliyor. Facebook eğer ki bunu yaparsa AB’de ve ABD’de engellenebilir ancak bununla da sınırlı kalmayarak engel sürecine kadar farklı şirketlerin de gündeme bu tür projeler getirmesi engellemek istense bile bu tür projelerin engellenmesinin mümkün olmamasına sebep olabilecek korkusu var.

Libra eğer ki tekel olursa vatandaşlar açısından herhangi bir etkisinin ilk etapta görülmeyeceği, ancak bankaların Libra nedeniyle zarara uğrayarak kapanması veya zor günler yaşamasının enflasyon, fiyat artışları başta olmak üzere birçok soruna neden olabileceği ve bu durumun hükümetlerin en istemeyeceği bir son olacağı biliniyor.

Eğer ki Libra tekel olur da AB ekonomisinde ciddi sarsıntılara neden olursa AB’nin Libra kullanımını kısıtlaması, lisans iptali gibi konulara gidebileceği imkanları olacak ancak yine de tüm bu imkanlar Facebook Libra’nın vermiş olduğu zararları kısa vadede gideremeyecek.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu