Kripto HaberleriHaberlerMetaverse'de Sanal Hac ve Umre Yapılabilir Mi?

Metaverse’de Sanal Hac ve Umre Yapılabilir Mi?

Takip et

Suudi Arabistan’ın Kabe’yi sanal ortamda ziyaret etmeyi sağlayacak yeni bir uygulama başlattığını duyurması, “Mateverse’de ibadet olur mu?” sorusunu da gündeme getirdi.

Metaverse ve VR teknolojisine artan ilgi Suudi Arabistan’ın da güzel bir uygulama başlatmasına vesile oldu.

Kabe ve Mescidi Nebevi İşleri Genel Başkanı Şeyh Dr. Abdulrahman bin Abdulaziz el Suud tarafından yürütülen projeyle Kabe’yi ziyaret etmek isteyen ancak o an gidemeyecek kişilerin gerçeğe yakın bir şekilde ziyaretlerini yapmalarına imkan tanınacak.

Metaverse’de Hac Olur Mu?

Hürriyet’e fikirlerini paylaşan bazı ilahiyatçıların görüşleri şu şekilde:

İlahiyatçı Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu: Sanal hac olmaz çünkü hac şartlarını birebir yaşamak gerekiyor. İnsan teması şart. Gerçek dünyada, gerçek bireylerle yaşanmasıyla hac görevini yerine getirmiş olursunuz. Sanal alem insanları bir araya getirebilir ama hac görevini yerine getirmiş olmazsınız. Bu uygulama duyguları tatmin eder, heyecan verici olabilir. Dolayısıyla hacca gidemeyenler bu imkândan yararlanarak o manevi duygularını tatmin ederler.

Doç. Dr. Emre Dorman: Hac, İslam’ın en temel ve evrensel ibadetlerinden biridir. Ayette vurgulandığı gibi insanlar için bir güven, toplanma ve ibadet yeridir. Dolayısıyla bu ruhun yakalanabilmesi ve ibadetin hakkıyla yerine getirilebilmesi için gücü yeten insanların orayı bizzat ziyaret etmesi ve Allah’ın delillerine tanıklık etmesi gerekir. Kâbe’yi ziyaret etmeye gücü yetmeyenler için sanal tur imkânı sağlanması son derece güzel ve yerinde bir uygulama olacaktır. Hac ibadeti, gerçek anlamda onu yerine getirmeye gücü yetmeyen insanlar için bir yükümlülük kılınmadığı için insanların en azından sanal bir ortamda bile olsa oraları ziyaret etmesi güzel bir gelişme olacaktır. Ancak bu güzel uygulama, hac ibadetinin yerine getirilmesini sağlamayacaktır. Doğrusunu Allah bilir.”

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, “Metaverse haccı diye bir şey yok. Suudi Arabistan’dan gelen bir yazı yok. Metaverse ile Kabe gezilebilir fakat ibadet edilemez.”

Öğr. Üyesi Hatice Boynukalın : Sanal hac bir ibadet değil bir imkandır. Nasıl ki sanal evrende yemek yediğinizde doygunluk hissi olmuyorsa hac ibadetinin yerine getirilmesi için Metaverse’te sunulan imkânlarda kişinin hacı olmasına sebep olmaz.”

Öğretim Üyesi Abdullah Tırabzon : “Sanal ile gerçeklik kesinlikle bir değildir. Sanal olarak Kabe’yi ziyaret edince hacı olunmaz, umre yapılamaz.”

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları