BitcoinKripto Para

Milyarlarca Doları Olan Bitcoin Sahipleri BTC’ye Nasıl Güveniyor?

Tam 1 milyar doların üzerinde BTC sahibi olan kripto para sahibi insanlar neye güvenerek bu kadar çok kripto para birimi yatırımı yapabiliyor?

Kripto para piyasasına özellikle ilk kez veya yüklü miktarda işlem yapan kimseler “acaba param yok olur mu?, hepsini kaybeder miyim?” gibi onlarca soruyu kendisine soruyor ve bu piyasayı güvensiz buluyor. Diğer piyasalardan farklı olan kripto para piyasası elle tutulamayan bir varlığa yatırım yapıldığı için bunu ilk kez duyan insanlara oldukça garip ve güvensiz geliyor.

Aslında son derece güvenli olan Bitcoin, yıllardır piyasada olmasına rağmen bir kere bile hacklenememiş olan mükemmel bir sistem olarak görülmektedir. Ancak kripto para alım satımına aracılık eden kripto para borsaları hacklenebilir ve bu durumda içindeki kripto varlıklarınız çalınabilir. Yani güvensiz olan Bitcoin’in değil borsalardır. Bu yüzden yatırım yaparken mutlaka bilindik ve güvenilir borsalara yatırım yapmak yatırımcılar açısından çok önemlidir.

Kripto para piyasasında milyonlarca hatta milyarlarca dolar yatırımı olan kişilerin olduğu biliniyor. Peki normal bir yatırımcı az bir miktarda para yatırırken bile bu kadar korku yaşarken bu kişiler bu kadar büyük meblağlar yatırırken hiç mi endişe duymuyor?

Bitcoin’e milyonlarca ya da milyarlarca doların üzerinde yatırımı olan kimseler paralarını direkt olarak borsalarda veya donanım cüzdanlarında saklıyorlar. Donanım cüzdanları kripto para saklamak için en güvenli yöntem olarak görülürken, borsalarda da bu kişiler için özel komisyon tutarları ve özel destek hatları bile olduğu biliniyor.

Binance daha önce platformda yaşanan bir işlem hatasının zengin bir üye tarafından yapıldığını açıklamış ve bu üyeyi korumuştu. Buradan da anlaşılacağı gibi bu kişilere normal yatırımcılardan çok daha fazla imtiyaz tanınıyor.

Benzer olarak tüm kripto para birimi borsalarında belirli milyonlarca dolar ve milyarlarca dolar (çok sınırlı) insanın özel bir üyeliğe sahip olduğu ve bu kişilerle kağıt üzerinde sigorta anlaşmalarının yapıldığı da biliniyor.

Bu kimselerin kripto paralara güveniyor olmasının nedeni ise bu paraların büyük kısmını zaten bu piyasada daha kazanmış olmaları ve akıllıca hamleler yapabiliyor olmalarından doğmakta.

100 insanın 1 milyar doları olsa piyasanın %50’sini kontrol ederlerdi

Bugün 250 milyar dolarlık değere sahip olan kripto para piyasası hacmine bakıldığı zaman 100 insandan her bir tanesi 1 milyar dolarlık varlığa sahip olsaydı yani bu varlıklara hükmedebilseydi piyasanın yaklaşık %40’ını 100 kişi kontrol ediyor olurdu. Satoshi’nin elinde 20 milyar doların üzerinde Bitcoin olduğu tahmin edildiğine göre piyasanın %75 kadarını bu 100 kişi kontrol ederdi. Bu nedenle milyarlarca dolarlık yatırımı olan insan sayısı 1 elin parmaklarını geçmediği düşünülüyor.

Bu örnekten de yola çıkarak düşünüldüğü zaman hala çok küçük ve manipülasyonlara açık bir piyasa olan kripto para piyasası altın ve dolar gibi karşılaştırılan diğer varlıkların hacimlerine göre çok küçük durumda. Milyonlarca kişi zamanında bir şekilde Bitcoin’e yatırım yapmış olsa bile şu anda dünya üzerinde aktif olarak 500 bin kişinin BTC kullandığı ifade ediliyor ve bu oranın ilerleyen zamanlarda artması bekleniyor.

11 senedir piyasada olmasına rağmen çoğu insan Bitcoin’i rekor seviyeye ulaştığı 2017’nin Aralık ayında öğrenmiş oldu. Bu bağlamda her yükseliş veya BTC ile ilgili olumlu gelişme Bitcoin’in tüm dünyada reklamını yapıyor ve yüz binlerce kişi daha Bitcoin ismiyle tanışmış oluyor. Birçok analist BTC’nin 1 milyon aktif kullanıcıya ulaşmasının an meselesi olduğu ve bu durum gerçekleşirse fiyatın yeniden rekor seviyelere yükselebileceğini ifade ediyor.

2020’yi bu açıdan önemli bulan analistler, devletlerin ve büyük kurumların kripto paralara ve Blockchain teknolojisine yatırım yapmaya başlaması ile beraber birçok kişinin Bitcoin ve kripto paralarla tanışacağını ve piyasa hacminin artacağını düşünüyor. Zira birçok devlet ve kurumun 2020 yılında kripto para ve Blockchain çalışmalarına başlaması bekleniyor

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu