Bitcoin

Nayib Bukele’ye Göre Bitcoin’in Fiyatını Uçuracak En Önemli Sebep Bu

Bitcoin hakkındaki açıklamaları ile adından söz ettiren Nayib Bukele'nin yeni açıklamasını aktardık.

2021’in en önemli olayları başında şüphesiz El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmesi var.

Bu karar sonrası, IMF veya kredi derecelendirme kurumu gibi birçok kurumdan El Salvador hakkında olumsuz açıklamalar yapılsa da devlet Başkanı Nayib Bukele Bitcoin maksimalisti açıklamalarına devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye de gelen Bukele, Bitcoin hakkında yeni bir açıklama yaptı.

İlgili Haber
Erdoğan-Bukele Görüşmesi Başladı! Gündemde Bitcoin Var Mı?

Açıklamasında Bitcoin’in maksimum 21 milyon olabilecek sınırlı arzına dikkat çeken Devlet Başkanı, şu ifadeleri kullandı:

“Dünyada 50 milyondan fazla milyoner var. Her birinin “en az 1 adet Bitcoin almalıyız” şeklinde karar verdiklerini hayal edin. Ama sadece 21 milyon adet Bitcoin olacak. Bu sayı yarısına bile yetmiyor. Devasa bir fiyat artışı sadece bir zaman meselesidir.”

Bitcoin’deki Sınırlı Arz

Enflasyona karşı çıkarılan ve sınırlı arza sahip olan Bitcoin, maksimum 21 milyon adet üretilmek üzere programlanmıştır. Öte yandan yapılan araştırmalara göre kayıp/ulaşılamaz olan Bitcoin miktarının ise ortalama 5 milyon olduğu tahmin edilmekte.

Yani aslında dolaşımdaki toplam BTC miktarının yaklaşık olarak 16 milyon adet olarak sınırlı olacağı düşünülüyor.

Bu da “az olan şey değerlidir” mantığına göre BTC’de talebin artmasına karşın arzın her zaman aynı kalmasını sağlayarak gerçekten Bukele’nin dediği gibi ciddi bir fiyat artışını tetikleyebilecek en önemli unsur olarak karşımıza çıkıyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu