AnalizKripto Para

Nobel Ödüllü Ekonomistten Bitcoin ve Kripto Paralar Hakkında Önemli Uyarı!

Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman, yaptığı açıklamasında kripto para piyasası ile ilgili önemli uyarılarda bulundu.

Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman, yaptığı açıklamasında istikrarsız kripto para piyasası hakkında önemli bir uyarıda bulundu. Krugman kripto para piyasasını 2000’li yılların sonunda yaşanan Mortgage krizine benzetti.

NY Times’a yaptığı açıklamasında Krugman, “kripto para piyasası ile ABD’de yaşanan Mortgage krizi arasında rahatsız edici derecede paralellikler” gördüğünü ifade etti. Yaşanan Mortgage çöküşü ile beraber emlak sektörü zor günler geçirmiş ve 2007-2008 küresel ekonomik krizi ortaya çıkmıştı. O dönem ABD’de kredi notu iyi olmayan kişilere yüksek faizler ile konut kredileri verilmişti.

Krugman: “Kripto Para Piyasası ile Mortgage Krizi Endişe Verici Benzerlikler Taşıyor!”

Krugman, 15 yıl önce yaşanan kriz ile kripto para piyasası arasında rahatsız edici benzerlikler olduğunu söyledi. Söz konusu kriz sırasında bankalar, faiz oranları düşük ve ev fiyatları yüksek seviyedeyken yüksek riskli kişilere kredi vermişti. Piyasa doygun hale geldiğinde ise borcunu ödemeyen ev sahipleri nedeniyle bankalar büyük kayıplar yaşamıştı.

Krugman’a göre kripto yatırımcıları da var olan riskleri tam olarak anlamadan, o dönemki krize benzer bir şekilde spekülatif finansal ürünlere yönlendiriliyor. Hiçbir fikri olmadan bu sektöre giren yatırımcılar sistemin çökmesine ve geri dönülemez şekilde kayıplar yaşanmasına sebep olacak.

Bununla birlikte Krugman’ın bir Bitcoin karşıtı olduğunu ve geçmişte BTC’yi bir tür Ponzi şemasına benzettiğini de hatırlatalım.

İlgili Haber
İnternetin Başarısız Olacağını Söyleyen Ekonomistten Bitcoin Yorumu!

Krugman’a göre Mortgage krizinde de kredi çekenler ne ile karşılaşacaklarının farkında değildi. Ünlü ekonomist yüksek derecede fiyat dalgalanmasına sahne olan kripto para piyasasının oldukça riskli bir varlık sınıfı olduğunu belirtti.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim

Buna nobel verenin aklını.


Başa dön tuşu