BitcoinHaberlerKripto Para

Özel Haber: Kripto Paralarda Yatırım Tavsiyesi Vermek Suç Mu? Merkez Bankası Yanıtladı!

Kripto paralarla ilgili paylaşımlar bir denetime tabii mi?

Türkiye bir süredir kripto paraları tartışıyor. Merkez Bankası tarafından yapılan kripto varlık tanımlamasından sonra gözler yeni regülasyonlara çevrildi.

Kurumlar kripto paralara yönelik yasal düzenlemeler konusunda hummalı bir çalışma yürütürken, hangi kurumun kripto paralarla ilgili işlemleri takip edeceği de belirsizliğini koruyor.

Bildiğiniz üzere yetkisiz kişilerin sermaye piyasaları ile ilgili yatırım tavsiyesi vermesi SPK tarafından denetleniyor ve büyük yaptırımlara tabi tutuluyor.

Peki Kripto Paralarda Durum Ne?

Bunu Cimer’e sorduk. Aşağıda Cimer’e sorduğumuz soruyu ve yaklaşık 1 yıl sonra gelen yanıtı görebilirsiniz.

Soru: Kripto paralara ilişkin artan ilgi nedeniyle son dönemde sosyal medyada çok sayıda kişi ve grup kripto para fiyatlarına ilişkin yatırım tavsiyesi paylaşıyor. Bazı paylaşımlar doğrudan piyasa manipülasyonu ve insanları dolandırmak üzerine kurulu. “Şu kripto para şu kadar yükselecek, buradan al, buradan sat” şeklinde doğrudan yatırım tavsiyesi içeren paylaşımlarda bulunuyor. Hisse senedi piyasaları ile ilgili bu tarz paylaşımların suç olduğunu biliyoruz ancak kripto para piyasaları regüle edilmemiş bir alan olduğu için devletin bu tarz eylemlerle ilgili bir yaptırımı var mı? Bu konuda bugüne kadar herhangi bir kişi veya kuruma piyasa manipülasyonu ve yetkisi olmadan yatırım tavsiyesi verdiği gerekçesiyle ceza kesildi mi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı’nın Yanıtı:

“Ülkemizde, “kripto para” olarak da adlandırılan kripto varlıklarla ve bu varlıkların işlem alış verişinin yapıldığı platformlarla ilgili herhangi bir yasal düzenleme ve doğrudan sorumlu herhangi bir kamu otoritesi bulunmamaktadır. T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi’nin 11 Ocak 2018 tarihli basın açıklaması ile Bitcoin ve diğer kripto varlıkların riskleri konusunda bir duyuru yayımlanmıştır . Bilgi edinilmesini rica ederiz.”

Görüleceği üzere kanuni düzenleme eksikliği nedeniyle şimdilik kripto varlıklarla ilgili verilen yatırım tavsiyelerine yönelik herhangi bir yaptırım söz konusu değil.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu