BitcoinHaberler

Paris Mahkemesi 5 Yıl Hapse Mahkum Etti, Gerekçe : “Bitcoin Aklamak”

Bitcoin aklamakla suçlanan Alexander Vinnik 5 yıl hapse mahkum edildi.

Bitcoin üzerinden kara para denince akla ilk gelen isimlerden olan Alexander Vinnik, ilk kez bir Fransız mahkemesi tarafından hapse mahkum edildi.

Paris Mahkemesinde yargılaması devam eden Vinnik, bugün yapılan son duruşmada, organize suç örgütünün parçası olarak kara para aklama ve gelirlerin kaynağı hakkında yanlış bilgi verme suçlarından 5 yıl hapis ve 100.000 Euro para cezasına mahkum edildi.

Rus asıllı bilgisayar dehası olan Vinnik, 2011-2017 yılları arasında Rus kripto borsası BTC-e de çalıştı. Yaklaşık 4 milyar dolar değerinde Bitcoin aklamakla ve kripto para borsası Mt.Gox’a siber saldırı düzenlemekle suçlanan Vinnik, Yunanistan’da yakalanmış ve Fransa’ya iade edilmişti. Mt.Gox’tan çalınan 300 bin Bitcoin’in de Vinnik tarafından BTC-e borsası ve cüzdanlar aracılığıyla aklandığı düşünüyor.

Her ne kadar Vinnik daha sonra feshedilen BTC-e borsasının 10.000 euro maaşlı bir çalışanı olduğunu iddia etse de, Vinnik’in BTC-e üzerinden, 4 milyar doların üzerinde kara para akladığı ve uluslararası yasadışı bir organizasyonun beyni olduğu düşünüyor. “Mr. Bitcoin” olarak anılan Vinnik hakkında ABD, Rusya ve birçok ülkede ayrı ayrı soruşturmalar yürütülüyor.

Yakın zamanda Vinnik aleyhine açılan davaya bağlı olarak Yeni Zellanda Polisi’nin 90 milyon doları kurtardığı da bildirilmişti.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu