HaberlerKripto Para

Rusya Maliye Bakanı: “Kripto Paraları Yasal Olarak Düzenlemeliyiz!”

Rusya Maliye Bakanı kripto paralar konusunda Rusya Başbakanına mektup yazdı.

Rusya’da kripto paraların düzenlenmesi konusunda çalışmalar yapılırken Rusya Merkez Bankası ile hükümet yetkilileri arasında kripto para konusundaki fikir ayrılıkları devam ediyor.

Bloomberg’in haberine göre Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Başbakan Mihail Mişustin’e yazdığı bir mektupta, kripto paraları yasaklamaktan ziyade yasal olarak düzenlemek gerektiğini söyledi.

Kripto Paraları Yasallaştırmalıyız!

Kripto paraların yasal düzenlenmesinin ülkenin ekonomisine olumlu katkı sağlayacağını belirten Rusya Maliye Bakanı, mektubunda ayrıca bankalara kripto paralara dayalı hizmetler sunma imkanı sağlamayı da önerdi.

Siluanov, bu konuda bankaların işlerinin özelliklerine bağlı olarak ulusal lisans verilebileceğini, lisans almayan bankaların ise kripto para hizmeti sunmasına izin verilmemesi gerektiğini ifade etti.

Ayrıca kripto para birimlerinin altın veya gümüş gibi değerli metaller gibi muamele görmesi gerektiğini de kaydetti.

Maliye Bakanı Siluanov, kripto paralara yasal statü verilmesi halinde Rus hükümetinin yerel kripto endüstrisini daha etkin ve kolay bir şekilde denetleyebileceğine dikkat çekti.

Maliye Bakan Yardımcısı Alexey Moiseev Bu konuda gazetecilere yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Vatandaşların ve işletmelerin kripto piyasasındaki finansal araçları kullanabilmesi için açık ve şeffaf kurallar oluşturmamız gerekiyor. Kripto paralar konusundaki açık düzenlemeler, paralel bir finansal sistemin ortaya çıkma olasılığını engeller.”

Rusya’daki yasal belirsizlik nedeniyle işletmelerin başka ülkelere yöneldiğine dikkat çeken Maliye Bakanı, kripto para ticaretinin önündeki engelleri kaldırmanın ülkeye daha fazla yabancı sermaye girmesini sağlayacağını söyledi.

Siluanov bu bağlamda Rus yatırımcıların halihazırda toplam 26 milyar dolar değerinde kripto varlıkları olduğunu da belirtti.

Rusya Merkez bankası başkanı Elvira Nabiullina, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada kripto paraları halen finansal tehdit olarak gördüklerini ve bu konuda Maliye Bakanlığı ile ilgili görüşmeye devam edeceğini söylemişti.

İlgili Haber
Rusya Merkez Bankası'ndan Kripto Para Açıklaması: "Acilen...."
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu