Ekonomi

Rusya Merkez Bankası da Kripto Para Borsalarının Rus Kullanıcıları Engellemesini Destekliyor!

Ukrayna'nın başlattığı yasaklama girişimi, hiç beklenmeyen bir müttefik kazanmış gibi gözüküyor.

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş devam ederken Ukrayna özellikle batının desteğini almayı başardı. Rusya‘ya karşı geleneksel finans sektöründen birçok yaptırım uygulansa da kripto para sektöründe durum hala belirsiz.

Ukrayna, önde gelen kripto para borsalarının Rus kullanıcıları engellemesini talep ederken Binance ve Coinbase gibi borsalar buna yanaşmadı. Şimdi ise Ukrayna’ya hiç beklenmeyen bir müttefik katılmış gibi gözüküyor.

İlgili Haber
Ukrayna'nın Kripto Engeli Çağrısına Büyük Borsalardan Olumlu Cevap Veren Yok

Özellikle batı devletleri Rusya’nın yaptırımları aşmak için kripto paraları kullanabileceğini düşünse de Rusya Merkez Bankası tam tersi bir açıklamada bulundu.

Daha önceki aylarda da Rus vatandaşlarının kripto para sektörüne girişini engellemeye çalışan merkez bankası, şimdi ise bunun tamamen yasaklanmasını istiyor.

Savaş döneminde ülkeler savaş giderlerini karşılayabilmek için ciddi miktarlarda para basar ve Rusya da tam olarak bu konumda. Buna ek olarak uygulanan yaptırımlar da Rublenin değerini kısa sürede dibe çekti. Vatandaşlar bu sebeple kripto paraları kullanarak bizzat Putin’in koyduğu kontrolleri aşmaya çalışıyor. Putin, yurtdışına döviz çıkışını yasaklasa da kripto paralarla bunu kontrol etmek bir hayli zor.

Rusya Merkez Bankası da kısa süre önce yaptığı açıklamada, kripto para madenciliğini ve alım satımını yasaklama odaklı görüşünü sürdürdüğünü ortaya koydu.

Vatandaşlar USDT Alıyor

Arcane Research tarafından yayınlanan araştırmaya göre Binance üzerindeki USDT/RUB paritesinde işlem hacmi 35 milyon dolara çıktı ve rekor kırıldı. Bu da vatandaşların Rublenin değer kaybına karşı USDT aldığını göstermekte. Rusya Merkez Bankası da bunu engellemek için her adımı atıyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu