Kripto HaberleriBitcoinRusya Merkez Bankası Kurumsal Fonların Bitcoin'e Yatırım Yapmasını Yasakladı!

Rusya Merkez Bankası Kurumsal Fonların Bitcoin’e Yatırım Yapmasını Yasakladı!

Takip et

Kripto para piyasalarındaki tedirginlik ve dalgalanma devam ederken ülkelerden de önemli kararlar gelmeye devam ediyor.

Bugün Rusya Merkez Bankası tarafından yayınlanan resmi bir yazıda, Rusya’daki yatırım fonlarının nitelikli ve niteliksiz yatırımcılara kripto para maruziyeti sağlamasına izin verilmeyeceği ifade edildi.

Yatırım fonlarının kapsamının genişletilmesi ve daha fazla kullanıcıya ulaşması için alınan kararda kripto para birimleri yasak kapsamında kaldı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

“Aynı zamanda, yalnızca nitelikli yatırımcılara yönelik olanlar da dahil olmak üzere yatırım fonlarının, maliyeti dijital para birimlerinin oranlarına bağlı olan dijital para birimlerine ve finansal araçlara yatırımı yasaklanmıştır. Daha önce, Rusya Merkez Bankası bu tür varlıklara yatırım yapılmamasını tavsiye etmişti.

Rusya Merkez Bankası’nın girişimleri, sadece yatırım fonlarının yatırım potansiyelini artırmakla kalmayacak, aynı zamanda yatırımcı haklarının korunmasını da güçlendirecektir.”

Bu, kripto paralara bağlı borsa yatırım fonlarının satın alınamayacağı anlamına geliyor.

Temmuz 2021’de yayınlanan metinde varlık yöneticilerinin kripto para birimlerine yatırım yapan fonlardan uzak durması tavsiye edilmişti. Bugün yayınlanan belge ile bir adım ileriye gidilerek, fonların önü kesildi.

Rusya kripto para birimlerinin aşırı riskli varlıklar olduğunu düşünmeye ve bu noktada yatırımcıları korumak için aksiyon almaya devam ediyor.

Daha önce de kripto para birimlerine yönelik sert açıklamalar yapan Merkez Bankası, bazı büyük bankaların kripto para hizmeti sunmasını yasaklamıştı.

*Yatırım Tavsiyesi Değildir.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları