AltcoinHaberlerKripto Para

Rusya Merkez Bankası Stabilcoinleri Yasaklayacak

Rus Merkez Bankası Rusya'nın dijital rublesi dışında kalan coinleri reddiyor.

Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Sergei Shvetsov Kripto paralara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Shvetsov, Merkez Bankası’nın özel firmaların fiat para birimi destekli stabilcoinleri alternatif olarak kullanmalarının önüne geçeceğini ve yasaklanacağını duyurdu. Ayrıca, Rus Kripto geliştiricilerinin yalnızca Rusya’ya ait dijital ruble kullanabileceklerinin altını çizdi.

Benzer bir düzenleme Çin hükümeti tarafından hayata geçirilmişti. Çin’de üçüncü şahıslar tarafından yuan destekli stabilcoin ihraç edilmesi suç sayılmıştı. Bu duruma atıfta bulunan Shvetsov, buna müsaade etmeleri durumunda stabilcoinlerin, ödeme aracı olarak kullanılan her şeyi bastıracağını, bu durumu benimsemelerinin mümkün olmadığını, Ruble’nin Rusya Federasyonu’nun ödeme aracı olduğu önermesi üzerinden olaya yaklaştıklarını belirtti.

Rusya’da ekim 2020 tarihi itibariyle dijital ruble çalışmaları başlatılmıştı. Rusya’nın en büyük devlet bankası olan Sberbank 30 Kasım’da yerel bir token için çalışmaya başladıklarını ve anlaşmalar imzaladıklarını duyurmuştu. Merkez Bankası’nın bu yaklaşımı sonrası Sberbank’ın nasıl bir yol izleyeceği belirsizliğini koruyor.

Yasak haberleri gündeme geldiğinde göre devlet destekli dijital rublenin yakın zamanda piyasaya sürüleceği öngörülüyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu