HaberlerKripto Para

Rusya Vergi Dairesi’nden Bitcoin ve Kripto Para Önerisi: “Ödemelerde De Kullanılabilir!”

Rusya Vergi Dairesi Maliye Bakanlığına kripto paralar ile ilgili bir teklifte bulundu.

Kripto para birimleri ile regülasyon çalışmaları uzun süredir devam eden Rusya’da kripto paralar hakkındaki tartışmaya son olarak Rusya Vergi Dairesi (FTS) de katıldı.

Rusya’nın yerel haber kaynağı İzvestia’nın haberine göre Rusya Vergi Dairesi, Rus şirketlerin uluslararası işlemlerinde dijital para birimlerini ödeme yöntemi olarak kullanmasına izin vermek için Rusya Maliye Bakanlığı’na teklif taslağı gönderdi.

Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı taslakta ülkede kripto paraların ödeme aracı olarak yasak olduğunu sadece yatırım aracı olarak kabul edildiğine dair hükme atıf yapan FTS ayrıca tasarıda, söz konusu yasağın “bu yasada aksi belirtilmedikçe” geçerli olacağına dair hükme dikkat çekti.

FTS bu bağlamda Maliye Bakanlığı’na gönderdiği teklifte hazırlanan kripto para düzenlemesinde bir istisna yapılarak Rus şirketlerine belirli işlemlerinde Bitcoin(BTC) ve diğer kripto paraları kullanmasına izin vermeyi önerdi.

FTS’nin gönderdiği taslakta şu ifadelere yer verildi:

“Tüzel kişilerin dış ticaret sözleşmelerine göre yapılacak mal ve hizmet ödemelerinde ve yabancı kuruluşlardan ödeme alırken kripto para birimlerini kullanmasına izin verilmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

İzvestia’nın haberine göre Maliye Bakanlığı FTS’nin bu teklifinin bazı noktalarda ayrıntılandırma, tartışma ve yasal düzenleme gerektirdiğini belirterek bu teklifi kısmen de olsa desteklediğini söyledi.

FTS’nin teklifini değerlendiren bazı uzmanlar, söz konusu girişimin Rusya ile iyi ilişkilerde bulunan ve kripto para birimlerinin yasal para birimi olarak kabul edildiği ülkelerle Rusya’nın ticareti geliştirebileceğini ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde yine bir Rus haber kuruluşu Kommersant tarafından yayınlanan bir habere göre Rusya Maliye Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı kripto para mevzuat taslağı tamamlandığı belirtilmişti.

İlgili Haber
Rusya Maliye Bakanlığı Kripto Para Taslağını Hazırladı! İşte Ayrıntılar...
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu