Ekonomi

Rusya, Visa ve Mastercard Engelini Çin’in Yardımı İle Aşmaya Çalışıyor!

Rusya, Visa ve Mastercard'ın desteğinin kaldırılmasından sonra Unionpay'e yüzünü döndü!

Yaptırım üzerine yaptırım uygulanan ve ekonomik olarak zor durumda bırakılan Rusya, geçtiğimiz günlerde Visa ve Mastercard desteğini de kaybetti. Rus vatandaşlarının kartları ve Rusya bankaları tarafından piyasaya sürülen Visa ile Mastercard tabanlı kartlar artık kullanılamıyor ve bunun büyük bir sorun yaşatması bekleniyor. Rusya yönetimi ise bunu en azından hafifletmek için bir anlaşma yaptı.

İlgili Haber
Visa ve Mastercard da Rusya'ya Yaptırım Uygulayarak İşlemlerini Durdurdu

Rusya, Unionpay’e Yöneldi

Rus bankaları ilerleyen tarihlerde Çin’in kredi kartı üreticisi Unionpay‘in kartlarını piyasaya sürmeye başlayabilir. Rus haber kaynaklarından aktarılan bilgilere göre Rusya Merkez Bankası çoktan böyle bir anlaşmayı onayladı ve Rus bankalarının şu an buna yönelik çalışmalar geliştirdiği düşünülmekte.

Rus bankaları buna ek olarak yerel ödeme sistemi Mir’i de kullanıyor. Visa tabanlı kartlardaki uluslararası ödemeler 10 Mart tarihinden itibaren devre dışı kalacak.

Unionpay ise 180 ülkede ve bölgede aktif olan bir kart hizmeti sağlayıcısı olarak bilinmekte. Hali hazırda birkaç Rus finansal kurumuna hizmet veren Unionpay, şimdi ise tamamen Visa ile Mastercard’ı bırakan Rusya’nın bütün yükünü üstlenecek.

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank şu an Mir ile Unionpay’i eşzamanlı kullanabilecekleri bir sistem üzerine çalışmakta. Ülkenin en büyük özel bankası Alfa Bank ise UnionPay kartlarını piyasaya sürmeye başlamış olabilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu