Ekonomi

Visa ve Mastercard da Rusya’ya Yaptırım Uygulayarak İşlemlerini Durdurdu

PayPal'ın uyguladığı yaptırım sonrasında Visa ve Mastercard da benzer bir adım atarak yaptırımlara destek çıktı.

Rusya, Ukrayna işgali sonrasında ciddi yaptırımlara maruz kaldı ve hala da kalmaya devam ediyor.

PayPal geçtiğimiz günlerde Rusya’daki bütün işlemleri durduracağını açıkladı ve buna Rus sivillerden çok büyük tepki geldi. Şimdi ise hem Visa hem de Mastercard benzer bir adım atıyor.

İlgili Haber
Analistler Rusya-Ukrayna Arasındaki Gerginliğin Bitcoin'e Etkisini Tartışıyor

Visa ve Mastercard da Konvoya Katıldı

Visa, ilk olarak Rusya içerisindeki işlemleri artık askıya alacağını ve bunları desteklemeyeceğini aktardı. Mastercard ise Rusya içerisindeki bütün hizmetlerini durduruyor.

Visa tarafından yapılan açıklamada, bu süreç tamamlandığında Rusya’daki Visa kartlarının hiçbir şekilde çalışmayacağı ve Rusya dışındaki ülkelerdeki vatandaşların Visa kartlarının da Rusya içerisinde çalışmayacağı vurgulandı.

Mastercard da benzer bir açıklamada bulundu ve Rus finans kurumlarını engellemenin yanı sıra Rusya bankaları tarafından dağıtılan bütün kartları da engelleyeceğini ve işlemleri durduracağını ifade etti. Rusya dışındaki bankalar tarafından piyasaya sürülen kartlar da Rusya içerisindeki mağazalar veya ATM’lerde kullanılamayacak.

Rusya Başbakan Yardımcısı Fedorov PayPal haberi sonrasında PayPal CEO’suna teşekkür eden bir tweet göndermiş ve buna birçok sivil vatandaş tepki göstermişti.

Tweetin altındaki yanıtlara bakıldığında özellikle serbest çalışan kişilerin yurtdışı gelirlerine artık ulaşamayacağı ve bunda suçlunun onlar olmadığının belirtildiği görülmekte.

Şu an için Rusya’da serbest çalışan kişilerin ellerinde kalan tek şey ise kripto para birimleri gibi gözüküyor. Bitcoin ve diğer kripto paralarla ödeme yapmak hala mümkün ancak bunun da ne kadar böyle kalacağı bilinmiyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu