Haberler

SEC Dijital Varlıkları İnceliyor

SEC yakında yeni hamle yapabilir.

Çarşamba günü, uzun zamandır beklenen bir hamleyle, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndaki(SEC) bir bölüm, bir dijital varlığın bir yatırım sözleşmesi olarak teklif edilip satıldığını ve bu konuyu araştıracak olduklarını açıklamıştı.

Bununla birlikte, yapılan açıklamada, SEC’in Şirketler Finansmanı Bölümü Direktörü Bill Hinman ve SEC’de Dijital Varlıklar ve Yenilikçilik Kıdemli Danışmanı Valerie Szczepanik, çerçevenin yasaya ilişkin ayrıntılı bir bakış açısı olmadığını belirtti. “piyasa katılımcılarına federal menkul kıymetler yasalarının belirli bir dijital varlığın teklifinde, satışında veya yeniden satılmasında uygulanıp uygulanmayacağını değerlendirmelerine yardımcı olan analitik bir araç.” dedi.

“Bu çerçeve, Personel görüşlerini temsil eder ve komisyonun bir kuralı, düzenlemesi veya beyanı değildir. Komisyon, içeriğini ne onayladı ne de onaylamadı” dedi.

Onlara göre, bu çerçevede yer alan bilgiler, dijital varlıklarla ilgili aşağıdaki faaliyetleri yürüten kuruluşlar için geçerli olabilir:

 • Teklif vermek, teklif almak veya satın almak
 • pazarlama veya tanıtım
 • alış, satış veya ticaret
 • değiş tokuş sürecini kolaylaştırmak
 • Yatırım olarak saklama
 • yönetim veya danışmanlık gibi finansal hizmetler sunmak
 • diğer profesyonel hizmetler

Çerçeve, dijital varlıklar dahil bir varlığın “yatırım sözleşmesi” olup olmadığını belirlemeye yardımcı olan Howey testine odaklanarak ortaya çıkarılmıştır.

“Genellikle, Howey testi altında dijital bir varlığın analizinde asıl mesele, bir alıcının başkalarının çabalarından elde edilen kazançlardan (veya diğer finansal getirilerden) makul bir beklenti olup olmadığına ilişkin bir çerçeveye göre belirlenir” dedi.

Bir alıcı, dağıtımlara katılarak veya bir ikincil piyasada kazanç elde etmek gibi varlığın değer kazanması için diğer yöntemleri kullanarak bir getiri elde etmeyi bekleyebilir.

Bir destekçi, sponsor veya başka bir üçüncü taraf (veya bağlı grubunun) üçüncü taraflar) (her biri bir “Aktif Katılımcı” veya “AP”), işletmenin başarısını etkileyen temel yönetimsel çabalar sağlar ve yatırımcılar bu çabalardan kâr elde etmeyi makul bir şekilde beklerler, ardından testin bu aşaması karşılanır.

Bu soruşturmayla ilgili olarak, işlemin “ekonomik gerçeği” ve “teklifin şartları, dağıtım planı ve potansiyel müşteriye sunulan ekonomik teşvikler” ile ticarette hangi enstrümanın verildiği belirtilmektedir. İşlemin kendisine ve dijital varlığın sunulma ve satılma şekline odaklanan nesnel bir hedef olacaktır.

Çerçeve ayrıca bir dijital varlığın değerlendirilmesinde önemli olan aşağıdaki özellikleri de listeledi. “Varlığı ne kadar güçlüyse, Howey testi o kadar az karşılanır”.

 • Dağıtılmış muhasebe ağı ve dijital varlık tamamen geliştirilmiş ve çalışır durumdadır.
 • Dijital varlığın sahipleri, özellikle bu tür bir kullanımı teşvik etmek için yerleşik teşviklerin olduğu yerlerde, ağdaki amaçlanan işlevselliği için hemen kullanabilirler.
 • Dijital varlıkların yaratılması ve yapısı, ağın değeri veya gelişimi hakkındaki spekülasyonları beslemek yerine, kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış ve uygulanmaya başlamıştır.
 • Dijital varlığın değerinde değer kazancı beklentisi sınırlıdır.
 • Sanal para birimi olarak adlandırılan dijital bir varlıkla ilgili olarak, derhal çok çeşitli bağlamlarda ödeme yapmak için kullanılabilir veya gerçek (veya fiat) para biriminin yerine kullanılabilir.
 • Bir mal veya hizmetin haklarını temsil eden bir dijital varlık ile ilgili olarak, şu anda bu mal veya hizmetleri almak veya başka bir şekilde kullanmak için gelişmiş bir ağ veya platform içerisinde kullanılabilir.
 • Amaçlanan ödeme planları kapsamında başarılı bir şekilde kullanılabilir.
 • Dijital varlık, dijital varlığın piyasa değerinde artış potansiyeli değil, dijital varlığın işlevselliğini vurgulayacak şekilde pazarlanmaktadır.
 • Potansiyel alıcılar, ağı kullanma ve dijital varlığı amaçlanan işlevselliği için kullanma (veya kullanmama) seçeneğine sahiptir.
 • Dijital varlığın devredilebilirliği ile ilgili kısıtlamalar, varlığın kullanımıyla tutarlıdır ve spekülatif bir piyasayı kolaylaştırmamaktadır.
 • AP, ikincil bir pazarın oluşturulmasını kolaylaştırırsa, dijital varlığın transferleri sadece platform kullanıcıları tarafından yapılabilir.

SEC bu düzenlemeler ile birlikte yatırımcıları korumak ve mevcut menkul kıymetler yasalarını güncellemek istiyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu