BitcoinHaberler
Öne Çıkan Haber

Tansiyon Yükseldi: Süleymani’nin Vurulması Bitcoin’i Ve Petrol/Altın Fiyatlarını Arttırdı

Türkiye saati ile sabah saatlerinden itibaren gündemden düşmeyen ABD'nin terör örgütleri listesinde gördüğü İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani'yi öldürmesi olayı bölgede tansiyonu yükseltti, yükselen sadece tansiyon değildi, kripto para birimleri ve petrol gibi değerli rezervlerde değer kazandı.

Bu sabah saatlerinde tüm dünya yeni bir güne uyandı. Kimsenin beklemediği bir haber başta Ortadoğu ve İran olmak üzere tüm dünyada yankılandı. ABD’nin Savunma Bakanlığı’na bağlı birimlerince Irak’ta İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani’yi SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı) ile ‘nokta atışı’ ile vurduğu ve 4 füze ateşlediği açıklandı. ABD’den yapılan açıklamalarda ise bu haberler kısa süre içerisinde doğrulandı. İran’ın en önemli 2. ismi olarak görülen ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’den bile önemli olarak öne çıkan bir ismin vurulması (1. isim olarak ülke yetkilileri dini lider Hamaney’i görüyorlar) İran’da tansiyonu oldukça yükseltti.

Bazıları bu haberleri olumlu karşılarken, bazıları ise İran halkının bugünkü duruma gelmesinden ve ABD ile İran’ın arasının bozuk kalmasından Kasım Süleymani’yi sorumlu tuttu. Devlet yönetimi ise bu konuda ‘tüm İran halkının üzgün olduğunu’ doğal olarak açıkladı.

400 dolar yükseldi!

Bu haberlerin ardından Bitcoin çok kısa süre içerisinde bir anda 7.300 dolara fırlayarak 400 dolar değer kaanmış oldu. Bitcoin dışında altın ve petrol fiyatları, bölgede bazı ülkelerin para birimlerinin döviz karşısında %3 ve üzerinde değer artışları gördüğü açıklandı. Washington, DC’den yapılan açıklamalarda saldırıların devam edip etmeyecek olduğu konusunda bir bilgi verilmedi ancak bundan henüz daha 1 gün önce İran’dan yapılan açıklamada ”ABD’yi defalarca yok edecek gücümüz var, ABD’yi ezer geçeriz!” açıklamalarından sonra bu olayın yaşanmasının ABD’nin İran’a karşı önemli bir adımı ve meydan okuma olarak değerlendirildi.

Döviz kurunda yükseliş!

Kasım Süleymani’nin vurulmasının ardından döviz kuru son ayların rekoru olan 5.98 TL’ye yükselerek son ayların ve 2020 yılının rekorunu kırdı. Türk Lirası bu olay karşısında değer kaybederken AK Parti Sözcüsü Çelik ise durumla ilgili olarak “Irak’ın güvenlik ve istikrarı Türkiye ve tüm bölge için hayati önemdedir. Irak’ta istikrarsızlığı artıracak eylemler tüm bölgenin aleyhinedir” açıklamasında bulundu.

Washington DC yönetimi İran Devrim Muhafızları’nı terör örgütleri listesinde görüyor ve kendilerine yönelik tehditlerin devam etmesi durumunda bu tür eylemlerde bulunmaya devam edeceklerinin mesajını sık sık vermeyi sürdürüyor.

Tüm bu olaylar Bitcoin ve diğer kripto paralarda büyük bir yükselişe sebep olmuş olsa da kısa süre içerisinde bölgede yaşanması beklenen değişimlerin kaos sebebi olup olmayacağı ve Bitcoin gibi değerli rezervlerin (petrol, altın) değerinde artışlar görülebilecek olduğu tahmin ediliyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu