AltcoinHaberler

Terra’nın (LUNA) Anchor Platformu Dalgalı Faiz Sistemine Geçiş Yaptı!

Son günlerin en fazla konuşulan altcoinlerinden Terra (LUNA) Anchor platformu için yeni sistemine geçiş yaptı.

Uzun bir süredir beklenen dalgalı faiz oranı Terra’nın (LUNA) stablecoin staking platformu Anchor’da resmi olarak hayata geçirildi. Wu Blockchain tarafından sağlanan verilere göre platformda faiz oranı %19.5’ten %18’e indi ve rezervler ise 209 milyon dolar seviyesinde seyrediyor.

Faiz Oranı Rezerv Miktarına Göre İnip Çıkabilecek

Bilindiği üzere ödünç verme/ödünç alma hizmetleri kripto para piyasasındaki en popüler çözümlerden biri olmayı sürdürüyor ve özellikle de DeFi endüstrisi bu amaç için kullanılıyor.

Terra’nın Anchor platformunda uygulanacak olan dalgalı faiz oranının en temel avantajı, kontrat üzerindeki rezervlerin boşalmaya başlamasıyla kullanıcıların ortalamadan daha yüksek faiz oranları alması olacak. Bununla birlikte dezavantaj olarak ise rezerv miktarı arttıkça faiz oranı azalacak.

Faiz Oranı Yüzde 19.5’ten Yüzde 18’e İnince Rezervlerden 33 Milyon Dolar Kaybedildi

Aslına bakılırsa dalgalı faiz oranının Anchor üzerinde uygulanmaya başlamasının etkilerini halihazırda görüyoruz. Yeni modelin uygulanmaya başlaması ile birlikte faiz oranı %19.5’ten %18’e indi. Faiz oranında düşüş nedeniyle rezervlerden 33 milyon dolar çıkış oldu ve 206 milyon dolara indi.

Rezervlerden daha fazla çıkış olması durumunda daha fazla yatırımcı çekmek için faiz oranı yeniden yükselebilir.

Bununla birlikte Anchor platformundaki toplam kilitli değer (TVL) miktarı ise 20 milyar UST seviyesinde bulunuyor. Bu miktarın 5.6 milyar doları teminat, 13 milyar doları ise yatırılan miktar olarak kaydedildi.

Terra kısa bir süre önce UST’nin 1 dolara sabitlenmiş olan fiyatının korunması için yüklü miktarda Bitcoin satın alımı yapmıştı.

Tüm bu gelişmelerin LUNA fiyatına da olumlu yansıması bekleniyor. Son 24 saat içerisinde LUNA’nın yüzde 5’lik bir prim yaptığı da dikkatlerden kaçmıyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu