Ana SayfaAnalizTürk Yatırımcının Aklı Karıştı: Dolar, Altın Ve Bitcoin'den Hangisine Yatırım Yapılmalı?

Türk Yatırımcının Aklı Karıştı: Dolar, Altın Ve Bitcoin’den Hangisine Yatırım Yapılmalı?

Takip et

Bitcoin ve diğer yatırım araçları arasında kararsız kalan yatırımcı sayısı her geçen gün daha fazla artıyor. Tüm dünyaya oranla Türkiye’de bu kararsızlık çok daha fazla oluyor çünkü Türkiye’de TL’nin değeri döviz para birimleri karşısında büyük bir hızla düşüyor. Hükümet, döviz kuru konusunda yaptığı açıklamalarda bu durumdan endişe edilmemesi gerektiğini ifade ediyor ancak vatandaş tam tersini düşünüyor. Enflasyon oranlarına bile yansıyan dolar kurundaki her artış özellikle hizmet ve malların fiyatında büyük artışlara sebep oluyor.

Türk yatırımcı, parasının sürekli olarak değer kaybettiğini fark ettiğinde ise hangi yatırım aracında kalırsa ve hangi yatırıma parasını yatırırsa daha fazla güvende olabileceğini sorguluyor. Son dönemin en büyük parlayan yıldızı konumunda olan altın ise bu dönemde yatırımcılarına rekor düzeyde kazanç getirirken, özellikle 2020 yılının tüm dünyada en çok kazandıran yatırım aracı sıralamasında ilk sıralarını koruyor.

Ancak bir tarafta ise son dönemde yine yatırımcılarının ilgisini çekmeye başlayan, 13 ayın en yüksek seviyelerine yükselen Bitcoin bulunuyor. Bir taraftan ise Türkiye’de TL karşısında tüm zamanların en büyük rekorunu kıran ABD doları bulunuyor.

Türk yatırımcı bu 3 seçenek arasında gidip gelirken bu 3 seçeneğin her birinin kendine göre farklı avantaj ve dezavantajları bulunuyor.

Türk Yatırımcı Neden Endişeli?

Türkiye’de yaşayan herkes bilir ki dolar kuru birkaç kuruş artsa bile bu pazardan markete çok kısa süre içerisinde her alana sansır. Türkiye’de yaşayan %90’dan fazla insan maaşını Türk Lirası ile kazanırken harcamalar ve ülkeye giren tüm mallar dolar üzerinden giriyor. TL ile maaş alan bir vatandaş bir ürünü alırken dolar kurunun TL’ye çevrilmesi sonucunda bir tabletin fiyatını rafta Türk Lirası olarak görüyor ama aslında ürünün fiyatı TL olarak belirlenmiyor. Bu da vatandaşların dolar kuru ile kazansınlar veya kazanmasınlar gıdadan teknolojiye, giyimden yakacağa kadar her alanda aslında dolar kurundan etkilendiklerini gösteriyor.

Türk yatırımcının aklının bu kadar karışık olmasının sebebi ise dolar kurunun zaman zaman bir anda az da olsa gerilemesi ve bunun sonucunda zarar etme korkusu yatıyor. Daha önce 7 TL rekorunu kıran ancak ardından yapılan hamleler sonucunda çok değil ancak biraz da olsa düşüş yaşayarak 6 TL seviyelerine düşen örnekler bulunuyor. Bu örnekler ise yatırımcının korkmasına ve “kazanç elde edemeyip az da olsa zarar edersem ne yaparım?” demesine sebep olmakta.

Çok Riskli Bir Yatırım Mı İstiyorsunuz?

Eğer çok fazla riskli olan bir yatırım aracı arıyorsanız en riskli yatırım aracı bu 3 yatırım arasında hiç şüphe yok ki Bitcoin olacaktır. Bitcoin 2020 yılında çok da iyi performans göstermiyor ve altın ile dolar yatırımına oranla çok büyük değer kaybı yaşamış bir yatırım olarak görülüyor. (Sene başında yatırım yapan için)

“Nasıl değer kaybı, Bitcoin her gün değer kazanıyor, bugün 12.470 doları gördü!” diye düşünüyorsanız piyasalara sadece kısa süreli baktığınızı söylemek mümkün. Bitcoin 20.000 dolar rekorunu kırdıktan sonra 3.000 dolarlı seviyelere kadar gerilemiş ve ardından yeniden 12.470 dolara (borsalarda bu seviyeye yükselmiş değil) yükseldi. Ancak altın tüm zamanların rekorunu bu dönemde kırdı ve aynı zamanda dolar kuru yine tüm zamanların rekorunu bu dönemde kırdı. 3 yatırım aracı arasında özellikle kısa vadede en çok kazandıran her zaman olmasa da çoğu zaman Bitcoin olurken, uzun dönemde altın ve dolar daha çok kazandırmış durumda.

Yine de kısa-orta vadede çok riskli yatırım arayanlar için Bitcoin ani yükselişler yaşayan bir yatırım aracı olarak bu dönemde belki seçilebilir yatırım olabilir.

Daha Az Riskli Bir Yatırım Mı?

Eğer Bitcoin’e oranla daha az riskli bir yatırım aracı arıyorsanız dolar ve altın sizin için en iyi seçenekler olabilir. Bitcoin’e oranla bu dönemde altın tüm dünyada çok büyük bir talep görüyor ve her geçen gün ONS altının fiyatı dolar üzerinden artıyor. Gram altın ve diğer tüm altın çeşitlerinde haliyle artışlar yaşanırken altının kısa vadede gramında 500 TL seviyesinin geçilebileceği öngörülmekte.

Bitcoin (BTC) yatırımı yapanlar ise; BTC dolar ile fiyatlanan bir ürün olduğu için aslında hem dolar hem BTC yatırımı yapılmış oluyor. Böylelikle günlük olarak kazanılan kâr veya zarar oranı hem dolar hem de Bitcoin’den gelen oranlar oluyor.

İlgili Haber
Bitcoin ve Altcoin Yatırımı Yaparken Sermayeye USD Bazlı Bakmanın ve Hacimli Borsada İşlem Yapmanın Önemi

Bu sebeple Bitcoin her ne kadar dolar karşısında en yüksek seviyesini en son 2017 yılında görmüş olsa da BTC/TL paritesine bakıldığı zaman doların artması sebebiyle son zamanlarda rekor üstüne rekor kırmış durumda.

Bu sebeple her ne kadar riskli olsa da Bitcoin yatırımı bu dönemde birçok yatırımcının daha fazla tercih ettiği yatırım araçlarının başında geliyor.

*Herhangi bir yatırım önerisi veya tavsiyesi değil, piyasa değerlendirmesidir. Her yatırımın fiyatı ve rekor kırıp kırmayacağı anlık olarak piyasa ve sektör verilerine göre değişebilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları