Kripto HaberleriBitcoinTürkiye Bitcoin ve Altcoin Alsaydı Ne Olurdu?

Türkiye Bitcoin ve Altcoin Alsaydı Ne Olurdu?

Takip et

Tarihte ilk kez borsada işlem gören bir şirket bilançosuna Bitcoin alarak ünlenen MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, Pazar günü Türkiye Merkez Bankası’na (TCMB) Bitcoin almasını tavsiye etti.

Saylor “Türkiye, TCMB rezervlerine 5 milyar dolarlık Bitcoin ekleyebilir ve bu 5 sene içinde 50 milyar dolar değerine yükselebilir. Bu sayede para birimlerini güçlendirebilirler” dedi.

İlgili Haber
Micheal Saylor'dan Türkiye'ye Bitcoin Tavsiyesi: "10x Yapabilirsiniz!"

Açıklama hem sosyal medyada hem de ‘Merkez!’ medyamızda gündem oldu. Gayet mantıklı, ‘aklın yolu bir’ dedirten bir düşüncenin ancak bir yabancı tarafından dile getirilince dikkatimizi çekmesi aslında ne kadar da komik değil mi?

2017’de ve 2018’de Bu fikri zaten sizlerle paylaşmıştım. Twitter’da bulabildiğim 11 Ağustos 2018 tarihli mesajımı aşağıda görebilirsiniz.

Hatırlarsanız Tesla nakit rezervinin %15’ini Bitcoin’e çevirdi. Eğer benzer şekilde, bu tweeti attığım tarihte Bitcoin 6000 $’lardayken TCMB brüt rezervlerinin %17’si ile 2 milyon Bitcoin alsaydı sadece 3 senede bugün o yatırım yaklaşık 120 milyar $’a ulaşacaktı.

Swap hariç net rezervler -37 milyar $ değil, +83 milyar $ olacak, $/TL de 9,20’lerde değil çok çok daha aşağılarda olacaktı. 2018’de sadece Net rezervin %25’i Bitcoine çevrilmiş olsaydı da, bugün net rezerv eksi değil +15 milyar $ olacak dövizde durum yine çok çok daha iyi olacaktı.

Saylor’un tavsiyesi bir tahmin, benim önerim ise çoktan kendini ispatladı.

Üstelik burada TCMB’ye yaklaşan büyük ekonomik krize hazırlık olarak altın, gümüş ve Bitcoin almasını öneriyorum.

O tarihte pandemi vs kimsenin aklının ucundan geçmiyor. Bitcoin düşmanı ABD merkez bankası Fed Başkanı Janet Yellen ‘Ömrümüz boyunca bir daha kriz olmayacak’ demiş. Ben ise daha 2013’te kitap yazarak tahmin ettiğim 2020 Krizi’ne hazırlık olarak Bitcoin alınmasını öneriyorum. İşte bu da kitabın kapağı:

Şimdi yine yabancılar ele almadan 2020’de yaptığım bir başka öneriyi inceleyelim. TCMB ya da Varlık Fonu sadece Bitcoin değil belirli kriterlere uyan altcoinlere de yatırım yapmalı.

Blockchain teknolojisi 2500 yılda bir görülen tarihi bir devrim ve bazı altcoinler dünya çapında gerçekleşecek büyük blokzincir dönüşümünde çok ciddi potansiyel taşıyor. TCMB ilk yıllarında Apple, Tesla, Google vb’ne yatırım yapmış gibi pozisyon alabilir.

“Bir merkez bankası bırak altcoini şirket hisselerine bile yatırım yapar mı?” diyen varsa, İsviçre Merkez Bankası bilançosunu inceleyebilir. İsviçre Merkez Bankasının bir çok teknoloji hissesi yanında MicroStrategy yatırımı da var. Yani banka dolaylı olarak Bitcoine de yatırım yapmış durumda.

Bir başka itiraz da şöyle geliyor. Bitcoin çok hızlı yükseldiği gibi aynı hızla düşebiliyor. Bu riski nasıl alırsınız? Bu arkadaşlar, fon yönetimi risk yönetimi diye bir şey duymamış herhalde.

Elbette Merkez Bankası ya da varlık fonu Bitcoin vb kriptopara yatırımı yaptığında, bu alanda kendini ispatlamış, profesyonel fon yöneticileri ile çalışacak. Onlar da teknik trendlerin durumuna göre alım ve satım işlemleri yapacaklar.

Şimdi tweeti attığım tarihe yani 11 Ağustos 2018’e tekrar gidelim. O anda TCMB net rezervi 21 milyar $. Altın rezervi 9,45 milyar $.

Fon yönetimi net rezervin %25’ini kriptovarlık yatırımlarına ayırsın. Yani 5,25 milyar $. (Altının yaklaşık yarısı) Bunun %20’si ile Bitcoin alalım. O tarihten bugüne BTC 6295 $’dan 10 kat artışla 62 bin $’lara çıktı. Yani 1,05 milyar $’ımız 10,5 milyar $ oldu.

Bir %20’yi de Ethereum’a yatırım yapalım. ETH de 322 $’dan 3800 $’lara 11,8 kat yükseldi. Bu 1,05 milyar $’ımız da 12,39 milyar $ oldu.

Bir %20 ile de Cardanoya yatırım pozisyonu açalım. ADA 0,11 $’dan 2,14 $’a 19,45 kat artış gösterdi. Bu 1,05 milyar $’ımız ise 20,42 milyar $’a ulaştı.

Bir %20 ile de Binance Coin yatırımı yapmış olalım. BNB 11,74 $’dan 475 $’a 40,45 kat tırmandı. Yani 1,05 milyar $’ımız 42,47 milyar $’a çıktı.

Fon yönetimi geri kalan 1,05 milyar $’ı o tarihte var olmayan gelecek projelere ayırmış olsun.

Nisan 2020’de işleme açılan Solana’ya ortalama 1 $’dan net rezervin %10’u ile yani 525 milyon $’lık yatırım yapalım. Bugün SOL 158 $’lara ulaştı. 525 milyon $’ımız 158 kat sıçrama ile 82,95 milyar $ oldu!

Eylül 2020’de piyasaya giren Avalanche’a da ortalama 3 $’dan yine kalan net rezervin son %10’luk parçası ile bir 525 milyon $’lık yatırım daha yapalım. Bugün AVAX 55,2 $. Son 525 milyon $’ımız da 18,4 kat artışla ile 9,66 milyar $ oldu!

Sonuç olarak bu fon yönetimi yapılsaydı 5,25 milyar $’lık yatırım sadece 3 yılda 178,39 milyar $’a ulaşırdı!! Neredeyse 34 kat kazanç elde edilirdi.

Net rezervin %25’ini, brüt rezervin ise sadece %7,3’ünü kullandık. Bu plan uygulansaydı net rezerv bugün +141,39 milyar $ olurdu! Kuru tutmak için harcanan 128 milyar $ bile yerine konurdu. Dolar, kur vs bir sorunumuz da olmazdı.

Peki ya Citibank’ın resmi “Bitcoin Aralık 2021’de 318 bin $ olabilir” tahmini gerçekleşirse. Sadece Bitcoin üzerinden hareket edip ulaştığımız değerin 5 kat daha artacağını varsaysak bile 178 milyar $, 890 milyar $’a çıkar!! Siz buna minimum 1 trilyon $ deyin.

Türkiye’yi Almanya, Japonya vs seviyesinde üretime yükseltecek yatırımlar yapılabilir. Sadece 3 yılda ve 5,25 milyar $ sermaye (%7,3) riske ederek gerçekleştirilme gayet mümkün bir operasyon.

Bu fırsat kaçmış değil. Bundan sonraki yıllarda hala benzer operasyonlar yapılabilir. Ama unutmamak gerek: Bu fırsat penceresi sonsuza kadar açık kalmayabilir.

Blokchain, Bitcoin ve kriptovarlıklar kumar ile bir tutulup geçiştirilebilecek bir konu değildir. Burada milletin geleceği söz konusu. Biz uyursak, bu anlattığım operasyonları rakip ülkelerin yapacağından kesinlikle emin olabilirsiniz.

Umarım gelecek yıllarda ülkeyi yönetecek olanlar Blockchain ve kriptovarlıkların potansiyelini iyice öğrenir de tarihi fırsatları kaçırmayız.

3 YORUMLAR

guest

3 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim

Ben demiştim … diyen adam cmdmmsmsmdkdkfkf

gokhan

Hocam bu cumlede,

Bu fırsat kaçmış değil derken birdaha ki düşüş sezonu için mi söylediniz?
Birde Bu fırsat penceresi sonsuza kadar açık kalmayabilir dediğiniz btc balon olmadan seviyesine ulaşmadan önce mi dediniz yani 1 mılyon $ sevıysıne

Mucit

Şahsım cumhuriyetinde bunların olması mümkün değil.Geldiklerinde şirket gibi yöneteceğiz dediler haklı çıktılar şirkette koltuklara kadar sattılar.Belli ki bizim şirketi Elon musk gibi biri yönetmeli.Tüm piyasayı kucağına oturttu zıplatıyor indiriyor.Bizim şirketin yöneticisi ise,f35 leri vermiyorum al 16 tepe tepe kullandiyene mecbur oke çekiyor.Buna sevinen insanlar olabilir bu ülkede.Bunların ıphone parasını alıp vereceksin eline 3310 çok bile onlara…. doğru ya benimde şansıma verdiler elime 3310 çünkü birileri böyle yönetilmek istiyor…neyse…şahsım hükümetine gelecekte para kazancak tavsiye verilmez.Anında satılacak arazi maden bir şey gösterilir.Burada harvard dan mezun olmuş birisine tavsiye vemiyoruz.bence çok yakında ülkede cripto yasaklanacak.Neyimiz eksik çinden kuzey Kore’den hemen yasaklanması gerek.Halk mazallah alım gücüne kavuşur bilinçlenir ve daha fazlasını ister….

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları