Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’dan Şok Açıklama: Kripto Para Mı Geliyor?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), BKM'ye ortak oldu ve çalışmalarını daha fazla hızlandıracak olduklarını açıklayarak yepyeni bir ödemesi sistemi getireceklerini ifade etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), BKM’ye ortak olmalarının ardından daha yeni adımlar atmak istediklerini ve dünyaya örnek olacak bir ödeme sistemi üzerinde çalışmalarını sürdürdüklerine değindi. ABD ve diğer ülkelere örnek olacak bir ödeme sistemi üzerinde çalışmak istediklerine değinen TCMB yönetimi, bu konuda nasıl adımlar attıkları konusunda ise herhangi bir bilgi vermedi.

Ortaklık şu açıklama ile duyuruldu:

TCMB, ödemeler altyapısına ve yenilikçi iş yapış yöntemlerine ilişkin önemli geliştirme alanları belirlemiştir. Bu doğrultuda yapılacak çalışmalar açısından BKM’nin, mevcut durumda üstlendiği ve temel olarak kartlı ödemeler alanına odaklanan rollerine ilave olarak önemli görevler üstlenmesi planlanmaktadır. Bu kapsamda TCMB, 6493 sayılı Kanun’un 8. maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca BKM’ye hakim ortak olarak hissedar olmuştur.

Kripto Para Mı Geliyor?

Özellikle COVID-19 sebebiyle nakit paradan virüs bulaşma riskine karşı birçok insan temassız ödemeleri tercih etmiş hatta Çin’de virüs bulaşma ihtimaline karşı basılan paralar bile toplatılıp imha edilmişti. Bu sebeple kripto paralar tüm dünyada hiç olmadığı kadar gündem oldu ve birçok insan Bitcoin başta olmak üzere kripto paraları daha fazla tanımış ve kullanmış oldu.

Ayrıca Bitcoin fiyatının son günlerde ciddi şekilde ivmelenmesi de bütün dünyadaki ilgiyi kripto paralara çevirdi.

Tam da bu noktada TCMB’den böyle bir hamle gelmesi birçok kişi tarafından Dijital TL iddialarını ortaya attı. Bu konuda uzman olan birçok kişi TCMB’nin kripto para, kripto para borsası ve dijital cüzdan gibi projeleri BKM  üzerinden yürüteceğini iddia etmeye başladı bile.

Henüz proje ile ilgili detay paylaşılmamış olsa da TCMB daha önce yerli kripto para projesi için 2020 yılında test aşamalarının başlayacağını açıklamıştı.

İlgili Haber
Türkiye'nin Kripto Parası İçin Tarih Verildi! 2020'de Testler Başlayacak
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu