HaberlerKripto Para

Türkiye ve Çin’in Kripto Parasından Sonra Şimdi de Dijital Euro Mu Geliyor?

Bitcoin'in popülerleşmesi ile birçok ülke kendi kripto parasını çıkarma yoluna gidiyor. Sıra Euro'da mı?

Nexo

Birçok ülke Blockchain teknolojisinin önemini gün geçtikçe daha fazla anlıyor. Hatta öyle ki birkaç gün önce Çin ardından da Türkiye kendi merkez bankaları bünyesinde yerli kripto para projelerini hizmete sunacakları açıkladı.

İlgili Haber  Türkiye'nin Kripto Parası İçin Tarih Verildi! 2020'de Testler Başlayacak

Her ne kadar 2020’de piyasaya girmesi beklenen Libra, Facebook bünyesinde piyasaya çıkarılacak olsa da birçok şirket tarafından bu proje destekleniyor ve piyasaya çıktıktan sonra ABD’nin bünyesinde olacağı tahmin ediliyor. Zira Mark Zuckerberg senatoya verdiği ifadesinde “ABD eğer Libra’ya izin vermezse bu sektörde Çin dünya lideri olur” sözleriyle ABD’li senato üyelerini uyarmıştı.

Yani resmi olarak merkez bankası bünyesinde olmasa da ABD’nin kripto parasının da Libra olacağını söylemek yanlış olmaz.

Libra’yı daha önce tehdit olarak gören ve buna karşılık olarak dijital Euro çıkarma fikrinini savunan Alman Özel Bankalar Birliği ilk olarak dijital Euro fikrini ortaya atan kurum olmuştu.

İlgili Haber  Alman Özel Bankalar Birliği: Dijital Euro Çıkarmalıyız

Ortaya atılan iddialara göre Avrupa Merkez Bankası dijital Euro için çalışmalara başlamış durumda. Finlandiya tarafından hazırlanan taslağa göre dijital Euro için ilk temeller atıldı ve bu konu önümüzdeki aylarda Avrupa Birliği Merkez Bankası’nın toplantısında masaya yatırılacak ve ciddi olarak değerlendirilecek.

Henüz net bir tarih ya da resmi açıklama olmasa da yakın zamanda bu konuda açıklama yapılması bekleniyor.

En güncel haberleri Twitter ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Android Uygulamamız ile anlık fiyat takibi yapabilir ve alarm kurabilirsiniz.
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı