Kripto HaberleriHaberlerTürkiye'deki Kripto Para Regülasyonlarının Nasıl Olacağı Açıklandı!

Türkiye’deki Kripto Para Regülasyonlarının Nasıl Olacağı Açıklandı!

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan Bitcoin ve kripto para regülasyon açıklaması, bir nebze de olsa netlik kazandı.

Bakanlık tarafından yapılan çalışmaların sürdürüldüğü ve regülasyonun kapıda olduğu açıklamasından sonra şimdi de A Haber kaynaklı A Para tarafından önemli bir bilgi paylaşıldı.

İlgili Haber
Hazine ve Maliye Bakanlığının Bitcoin (BTC) Açıklaması Ne Anlama Geliyor? Uzmanlar Yorumladı!

Kripto Para Borsalarına Önemli Şartlar Getiriliyor

A Haber tarafından aktarılan bilgilere göre, kripto para regülasyonları için son adıma gelindi. Jülide Yiğittürk’ün hazırladığı haberde kripto para alım satımına aracılık eden platformlara yeni borsalara regülasyon geleceği belirtildi. Kripto para borsalarına (1) lisans ve asgari sermaye şartı zorunluluğu ve (2) platformda teknik yeterlilik ve çalışanların SPK lisansına sahip olması şartları getirilecek.

Kripto paraların ise “kripto varlık” olarak tanımlanacağı vurgulandı. Bu tanımlama doğrultusunda ise bunların alım satımına vergi getirilecek.

Elde edilen bilgilere göre bu verginin uzun vadeli yatırımcıların kripto paraları üzerinden değil, al-sat yapanlardan alınacağı da görülüyor. Verginin oranının ise %10 olabileceği ve bunun kambiyo vergisi olarak sınıflandırılabileceği belirtilmekte.

Kulislerde konuşulan bir diğer konu ise kripto para vergilerinin haziran ve temmuz aylarında uygulamaya konulabileceği yönünde.

Verginin türü ise kripto paraların sınıflandırılmasına göre değişecek. Bu sebeple henüz resmi bir mevzuat yayınlanmadan kripto para vergileri hakkında net bir açıklama yapmak doğru olmayacaktır.

Ancak özellikle sık sık alım satım yapan kullanıcıların bu vergiden etkileneceği net gözüküyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

8 YORUMLAR

guest

8 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Merthan

201. vergi çeşidini de icat ettiler ya hayret yakında nefes alıyoruz diye hava civa vergisi alırlarsa şaşırmayın. Para sanal a kaçınca hemen üşüşün buraya oh ne ala. Sen kendi paranı dolar karşısında pul et mv maaşını 10 asgari ücret yap vatandaşa 200 tl maaş artışı yap sonra da hak hukuk de al sana guguk

Hyk

Eth üreticisi olarak sayemde ülkeye döviz giriyor bunların yapamadığını biz cripto üreticileri yapıyoruz. Buna bile el koyamaya çalışıyorlar . Adamlar dan vergi alacaklar ok peki bu bir risk peki kaybedenlere teselli ödeneği yapacaklar mi ? Devlet kendi görevlerini unutup para kimdeyse başına akbaba gibi ususme taktiği uyguluyor .yeter gerçekten. Batsın bu sisteminiz de herseyiniz de

Anar

Hellal sana hak veryorum zenginlerden bişey alınmıyor hep fakir fukaranın cebindeki 3 kuruşa göz dikiyrlar biz fakirler zenginleri dahhada zengin ediyoruz devlet babada bu zenginleri bırakıp bizim 3 kuruşumza göz dikiyor ne diyim valla artık ev kirası olmuş 1000 tl su elektrik gaz almış başını gidyor mağazalar kendi kafalarına göre zam yapiyor ama devlet baba bunu görmüyor…

Ali Can Uygur

vergi alırsa bizde yabancı borsaları kullanırız,neye vergi koyacağını şaşırdılar.

Ayaz

Milletin kazancından size ne arkadaş!! toprak alırsın rant vergisi operatör hattı kullanırsın bilmem ne vergisi şimdide kendi kripto parası bile olmayan ülkemizin bireysel yatırımcılarının kazançlarına mı ortak olmaya çalışıyorsunuz hepiniz SOYGUNCUSUNUZ!!!!

Hakan Kök

Zaten borsa bizden komisyon aliyor. Bu borsalarında kazanclarini vergilendirseler ve takip etseler bizden de vergi almış olurlar dolaylı olarak.

Volkan

Bu ülkenin ezelden beri vergi politikası “Alabildiğinden al” dı. En kolay kasilmadan neyden nasıl vergi alabiliyorlarsa ondan alıyor adamlar.. Şimdi kim gidip megacenter kuru gıda halinden vergi toplayacak. Oysa adamların hepsi vergi kaçırıp masaratiye biniyor.. daya altına,daya benzine,daya emekçiye,daya borsaya, altına kriptoya…

Emrah YILDIZ

Para kokusu almasınlar akbaba gibi hemen oradalar, yazık günah bu ülkenin insanına ne çektik be kardeşim her insan vergi dairesi gibi geziyor ortalıkta……

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları