BitcoinHaberler

ABD Enflasyon Verisi Bekleniyor! Bitcoin Fiyatını Nasıl Etkileyecek?

ABD enflasyonu yılın ilk çeyreğinde yükselmeye devam edebilir.

Piyasalar bugün ABD enflasyon verisini takip edecek. TSİ ile 16.30’da açıklanacak enflasyon verisinin piyasalarda oynaklığı artırması bekleniyor.

İlgili Haber
Bitcoin'de Bu Hafta ABD'den Gelecek Bu Veri Takip Edilecek!

Geçtiğimiz ay yıllık enflasyon verisi %6.8 açıklanmıştı. Bugün açıklanacak veriyle birlikte yıllık enflasyonun %7.1’e ulaşabileceği değerlendiriliyor.

Bloomberg anketine göre enflasyonun Aralık ayında %0.4, yıllık olarak da %7 olması bekleniyor.

Omicron varyantından kaynaklı arz sıkıntılarının yılın ilk çeyreğinde enflasyonun baskısını artırabileceği değerlendiriliyor.

Son 30-40 yılın en yüksek enflasyon verisi ile mücadele eden FED’in bir sonraki hamlesi için bugün gelecek veri önemli olacak. Beklenenin çok üzerinde çıkacak bir enflasyon verisi, FED’in erken hamle yapma riskini artırabilir. Zira FED başkanı dün yaptığı konuşmada, enflasyonu baskılamak için her türlü aracı kullanamaya hazırız mesajı verdi.

Bitcoin’de Volatilite Artabilir

Bitcoin tarafında da enflasyon verisi takip edilecek. Son günlerde ABD borsaları ile korelasyonu bir hayli artan Bitcoin’de enflasyon verisi sonrası yukarı ve aşağı yönlü sert hareketler görebiliriz. Bu noktada yüksek kaldıraç kullanan yatırımcıların risklerini gözden geçirmeleri sağlıklı olacaktır.

İlgili Haber
Bitcoin'in Bir Gözü ABD Borsalarında! Bu Endekslerle Korelasyon Zirveye Çıktı!

Geçtiğimiz ay enflasyon verisi 10 Aralık’ta açıklanmıştı. Aynı gün içerisinde yukarı ve aşağı yönlü yaşanan fiyat hareketleri grafikte daha net görülebiliyor.

*Yatırım Tavsiyesi Değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu