binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriHaberlerABD'de Kripto Paraların Kaderini Belirleyecek Yasa Geçecek Mi? Sektör İçin Olumlu Mu?

ABD’de Kripto Paraların Kaderini Belirleyecek Yasa Geçecek Mi? Sektör İçin Olumlu Mu?

ABD'de kripto paraların nasıl denetleneceğini düzenleyecek olan yasa tasarısı hayata geçmeyi başarabilecek mi?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Önde gelen yatırım bankalarından TD Cowen, ABD’de geçtiğimiz günlerde kapsamlı bir kripto piyasası yapısı tasarısı olan 21. Yüzyıl için Finansal Yenilik ve Teknoloji Yasası’nın (FIT21) geleceğine ışık tuttu. Tasarının mevcut Kongre’de yasalaşma şansı düşük olsa da, gelecekteki yasama çabaları için kritik bir temel taşı olarak görülüyor.

Cumhuriyetçilerin öncülüğündeki FIT21 tasarısı ay sonunda Temsilciler Meclisi’nde oylanacak. Tasarı, gelişmekte olan kripto piyasasını düzenlemek için kapsamlı bir yaklaşım öneriyor ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’na (CFTC) daha fazla düzenleyici sorumluluk yüklemeyi amaçlıyor. CFTC, kripto paralar için daha yumuşak bir düzenleyici olarak nitelendiriliyor.

Ancak TD Cowen’ın Jaret Seiberg liderliğindeki Washington Araştırma Grubu, bu mevzuatın ayrıntılarına takılıp kalınmaması konusunda uyarıda bulunuyor. Bir notta “Bu Kongre’de yasalaşma şansı yok” diye yazdılar. Grup, bunun temel nedenleri olarak Senato Bankacılığı’nın hazırlık çalışmalarının eksikliğini ve Demokratların yatırımcı korumalarına odaklanmasını gösteriyor.

Bu engellere rağmen TD Cowen, FIT21’i 2025/2026 yıllarında kripto piyasa yapısı mevzuatını yürürlüğe koymak için yeni bir çaba beklendiğinde Kongre için kritik bir temel taşı olarak görüyor. Tasarı, Temsilciler Meclisi üyelerini bir araya getiriyor ve odağı Senato’ya kaydırarak kendi tasarısını hayata geçirmesini sağlıyor.

FIT21 oylaması, Demokratların ve Cumhuriyetçilerin kara para aklamayı önleme ve yatırımcı korumaları gibi kritik konulara nasıl baktıklarına da ışık tutabilir. TD Cowen, FIT21’in Meclis’in tamamından geçmesini bekliyor.

Geçtiğimiz yaz Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi ve Temsilciler Meclisi Tarım Komitesi’nden geçen FIT21, stablecoin’leri düzenleyen bir yasa tasarısından daha zorlu bir mücadeleyle karşı karşıya. FIT21’in oylanacağını duyuran Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi Başkanı Patrick McHenry, tasarıyı “nihayet netlik sağlamak için” iki partili bir girişim olarak nitelendirdi.

İlgili Haber  Hong Kong'da Bir Bitcoin Depremi Daha: Bu Kez "Bitcoin Teminatlı Mortgage" Üzerinde Çalışıyorlar!

Eski Başkan Donald Trump yakın zamanda kriptoya desteğini ifade etti. Ancak, bu yılın ilerleyen dönemlerinde başkanlık seçimlerini kazanırsa bu kripto yanlısı duruşunu sürdürüp sürdürmeyeceği belli değil.

TD Cowen, Trump’ın gelecekte bir “sorun” olabileceğini belirtiyor. Trump’ın kripto denetimini daha da kutuplaştırma riski taşıdığına ve bunun da iki partili bir uzlaşma bulmayı zorlaştırabileceğine inanıyorlar. Yatırım bankası, “Bunu yakından izleyeceğiz” diye sözlerini tamamladı.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail