bybit banner
bybit banner
Kripto HaberleriLibraABD'li Yetkililer Libra'ya Neden Bu Kadar Kafa Yoruyor?

ABD’li Yetkililer Libra’ya Neden Bu Kadar Kafa Yoruyor?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Bügün ABD’li bir grup yetkilinin dünyanın kara para aklama cenneti olarak tanınan İsviçre’ye gidecek olduklarını ve burada yetkililer ile Libra konusunu görüşecek olduklarını açıklaması Libra konusunda bazı kimselerin olumsuz açıklamalarına neden oldu. Kripto para birimi yatırımcılarının bir bölümü Libra ile ilgili olarak bu kadar fazla üzerinde durulmasının doğru olmadığını belirtirken, büyük çoğunluk ise Libra konusunda yasak kararı verilmesinin doğru bir karar olabileceğini destekliyor. Amerikan vatandaşlarının sık kullandığı bir internet sitesinde Libra’nın kullanıcı verileri ve ödeme alışkanlıklarını ele geçirebileceği, bunları siber saldırılar sonucu veya para karşılığı farklı ülkelere verebileceği endişeleri bulunsa da bu konuda Libra’ya izin veriliyor olmasına ve herhangi bir yasak kararı olmamasına tepkileri var.

ABD yönetimi bu konuyu sürekli olarak gündeminde tutması sonucunda konu Başkan Trump’a kadar intikal etti. Başkan Trump ise Libra konusunda Facebook’u uyardı ve lisans alması uyarısında bulunarak kripto para birimi projesi için bankacılık kurallarına tabi tutulması konusunda kararlı olduklarını ve yasaların bunu gerektirdiğini açıkladı.

Libra bir kararnamelik iş, asıl olay başka!

Facebook’un Libra projesine bir dakika içerisinde yasak getirebilecek olan ABD bunun yerine Libra projesini engellemeden bununla ilgili ve gelecekte ödeme yöntemi olarak kullanılacak stabilcoin projelerine karşı nasıl önlemler alabileceklerini düşündüğünden bu konu sürekli olarak gündemde kalıyor. Eğer ABD yönetimi kripto para birimi projesi ile ilgili yasak kararı verirse gelecekte buna benzer Amazon, Apple veya başka bir şirket tarafından proje üretilebilir ve bunun sonucunda yine tedbirsiz yakalanacak olan ABD’li kurumlar ciddi zararlar görebililer.

Bunu engellemenin tek yolu ise yetkililer ile ortak görüşlere dayalı görüşmelere katılmak ve bu konuda yasa koyucu isimlerin katılımı ile stabilcoin projelerinin nasıl güvenlik önlemleri alınarak düzenlenebilecek olduğuna karar vermek gerekiyor. Bunu yapmak ise kolay değil.

Libra yasaklanırsa ve ardından stabilcoin ile ilgili güvenlik yasaları çıkar ise bu durumda ABD özgürlükler ülkesi olarak bu kabul edilemez bir durum olacak, 6 ay içerisinde veya biraz daha sürede Libra’ya karşı en güvenilir nasıl kararlar alınabilecek olduğunu bulmak mümkün olabilecek ve bunu yaparken beraberinde stabilcoin ve benzer kripto para yasaları hakkında da önlemler alınmış olabilir. Bitcoin ve kripto para birimi projelerine karşı ortak kullanıma sunulabilecek bir yasa olmasa da Libra görüşmelerinin bu kadar gündemde olmasının nedeni hem kripto para birimleri hem de stabilcoin kripto para birimlerine karşı ABD’nin tüm dünya tarafından beklenen normal standartlarda yüksek güvenlikli önlemlerinden dolayı değer kazandı. Libra ile ilgili alınacak kararlar diğer ülkeler tarafından da birebir olmasa da benzer yasal düzenlemeler ile taklit edilecek ve Libra konusunda olası sorunların önüne geçilmesi için diğer 190’dan fazla ülkede kendi düzenlemelerini ABD’nin önlemlerine uygun yapmak zorunda kalacak.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları