BitcoinHaberler

Arjantin Merkez Bankası, Bankaların Bitcoin ve Kripto Para Hizmeti Vermesini Yasakladı: İşte Detaylar!

Arjantin Merkez Bankası yaptığı açıklamasında ülkede bankaların kripto para hizmeti vermesini yasakladığını bildirdi.

Arjantin Cumhuriyeti Merkez Bankası (BCRA), yaptığı açıklamasında ülkedeki bankaların müşterilerinin kripto para ve Bitcoin kullanımına aracılık etmesini yasakladı.

Arjantin Merkez Bankası, Bankaların Kripto Para Hizmeti Vermesini Fiilen Yasakladı

BCRA’nın yaptığı bildirime göre bankalar, merkez bankası tarafından regüle edilmeyen hiçbir dijital varlık bağlantılı hizmeti sunmayacak. Regüle edilen herhangi bir dijital varlık bulunmadığı için bu aslına bakılırsa fiilen bir yasak anlamına geliyor.

Yapılan açıklamada şu ibareler yer aldı:

“Arjantin Merkez Bankası’nın yönetim kurulunun aldığı bu kararın amacı, bu varlıklar ile yapılan işlemler sonucunda finansal hizmetler kullanıcıları ve tüm finansal sistem için oluşabilecek risklerin azaltılmasıdır.”

Ülkenin merkez bankasının bu açıklaması, Arjantin’in piyasa değeri olarak en büyük özel bankası olan Banco Galicia’nın platformunda kripto para alım satımına izin vereceğini açıklamasından günler sonra geldi. Buna ek olarak bu hafta yerel dijital banka Brubank da benzer hizmetler sunmaya başladığını duyurmuştu.

İlgili Haber
Arjantin'in En Büyük Özel Bankası Bitcoin ve Kripto Para Alım Satım Hizmetini Başlattı: Hangi Altcoinler Var?

Kaynaklardan elde edilen bilgilere göre Cuma günü itibariyle Arjantin bankaları müşterilerine kripto para alım satım hizmeti vermeyi sonlandıracak.

Ülke Kısa Bir Süre Önce IMF ile Bir Borç Anlaşması Yapmıştı

Mart ayında, Arjantin ve Uluslararası Para Fonu (IMF), kripto paraların kullanımını caydırıcı bir hüküm de içeren 45 milyar dolarlık bir borç paketini onaylamıştı. Bu son yasağın arkasında ülkenin IMF ile yaptığı bu borç anlaşmasının olup olmadığı henüz netlik kazanmadı.

Arjantin’de yükselen enflasyon nedeniyle kripto varlıklar son zamanlarda hiç olmadığı kadar popüler hale gelmeye başlamıştı.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu