HaberlerKripto Para

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’dan Dijital Euro Açıklaması!

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Dijital Euro'ya ilişkin konuştu.

Avrupa Merkez Bankasının basın toplantısından konuşan başkan Christine Lagarde, dijital euroya yönelik açıklamalarda bulundu.

“Dijital bir paramız olursa, yanında kağıt paramız da olacak. Kağıt paralar ve coin denilen dijital paralar hayatımızda olacak ve ikisiyle birlikte devam edilecek. Dijital euro çıkarsak bile bu böyle olacak.

Bu süreçte bir danışma kurulu oluşturduk. Ekim 2020’den itibaren yapılan çalışmalar, ocak itibariyle tamamlandı. Farklı kesimlerden yaklaşık 8000 görüş aldık. Bu konuda bir bilgi havuzu oluşturduk. Yakında buradaki araştırmalar kamuoyu ile paylaşılacak. Dijital euro konusunda şeffaf bir süreç izleyeceğiz. Nisan ayı gibi kamuoyu ile bilgi paylaşımı yapılır diye tahmin ediyorum.

Ancak bu konuda henüz cevaplanmamış çok soru var. Teknolojik destek bu noktada çok önemli. Tabi burada çok büyük bir beklenti içerisinde olmamak gerekli çünkü dijital euro çalışmaları yıllar alabilir.

Mevcut finansal sistemi ve para politikasını bozmadan sisteme entegre etmemiz gerekiyor. Bu da çok kolay bir işlem değil.

Kağıt para kullanımı her geçen gün azalıyor. Bunda pandeminin etkisi büyük.”

Kısa süre önce Bitcoin’i ve kripto paraları spekülatif varlıklar olarak değerlendiren Lagarde, kripto kamuoyunun  tepkisini çekmişti.

İlgili Haber
Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde'nin Bitcoin (BTC) Açıklaması Tepki Çekti!
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu