AnalizBitcoinHaberler

Bitcoin (BTC) Neden Düştü? Kurumsallar Düşeni Neden Tutmadı?

Bitcoin'deki düşüşle dolar ilişkini inceledik.

Bitcoin’de uzun süredir gülen yüzler bu pazartesi yerini endişe, korku ve belirsizliğe bıraktı. Bitcoin’de 50.000$ kısa sürede gelecek beklentisiyle alım yapan bir çok yatırımcı, adeta ters köşe oldu. Haber saatimiz itibariyle 31.000$ seviyelerinden işlem gören Bitcoin hala güçlü bir tepki ile tehlikeli bölgeden çıkabilmiş değil.

Peki Ne Oldu da Bitcoin Birden Bu Kadar Sert Düştü?

Bunu doğru analiz edebilmemiz için Bitcoin’in kısa sürede bu kadar primlenmesinin nedenlerine bakmamız gerekiyor. Son dönemde haberlerimizde de sık sık okuduğunuz kurumsal yatırımcı talebi Bitcoin’in yükselişinde lokomotif görevi gören unsurdu.

Covid-19 sonrası ülkelerin ekonomilerinin alarm vermesiyle, enflasyondan korunmak isteyen kurumsal yatırımcılar arzı sınırlı varlıklara hücum etti. Burada hali hazırda altın portföyleri zaten dolu olan yatırımcılar, daha riskli ama daha yüksek kar vaadi sunan Bitcoin’e yöneldi. Özelikle dolar endeksinin zayıflaması ve Trump’ın gevşek ekonomik politikaları yatırımcıları Bitcoin gibi enstrümanlara daha fazla yönlendirdi.

Bitcoin’in aşırı yükselmesi kurumsal yatırımcı kanadındaki iştahı kısmen azalttı. Zira 10.000$’dan Bitcoin almak birçok kurum için mantıklı gelirken, 40.000$’dan Bitcoin almak daha riskli bir hale geldi. Kurumsal yatırımcıların daha ucuza mal almak için Bitcoin fiyatını baskıladıklarına ilişkin aşağıdaki haberimizi okuyabilirsiniz.

İlgili Haber
Ünlü Ekonomist Krüger Uyardı: Bitcoin (BTC) Düşüşünün Sebebi Bu Olabilir!

Biden’ın Açıklamaları Doları Ateşledi

Bitcoin’de fiyat artışının temel nedenini oluşturan dolardan kaçış, bugünlerde zayıfladı. Biden’ın ABD ekonomisini güçlendirecek politikalar uygulayacağı ve yeni teşvik paketleriyle ekonomiyi destekleyeceğini açıklaması, ABD ekonomisinde iyileşmesinin hızlanacağına yönelik bir beklenti oluşturdu. Her ne kadar bu beklenti şu aşamada satın alınmış olsa da uzun vadede ABD ekonomisinin toparlanması zor görünüyor. Trilyonlarca dolar dağıtmaya odaklı teşvik politikası, enflasyonun yükselmesini tetikleyeceğinden, beklenti bitince arzı sınırlı varlıklara yönelim devam edecektir.

Biden’ın açıklamaları sonrası, uzun süredir düşüşte olan ABD Dolar endeksi 90.65 seviyesine çıktı. Dolar’ın bu hareketi ve oluşan beklenti Avrupa ve ABD borsaları dahil büyük borsalarda kayıplar yaşanmasına neden oldu.

Kripto varlıklar ve Bitcoin volatil ve daha riskli varlıklar olduğu için, buradaki kayıplar rekor seviyelere ulaştı. Dolayısıyla yatırımcılar dolardan kaçarken çok hızlı yükselen Bitcoin, dolara dönüş sinyali alınınca aynı hızla geriledi.

20 Ocak’ta yönetimi devralacak olan Biden perşembe günü teşvik paketlerini açıklayacak. Bu teşvik paketlerinin oluşturduğu beklenti perşembe gününe kadar dolar endeksini güçlendirecektir. Dolayısıyla diğer varlıklarda biraz daha geri çekilmeler görülebilir.

Peki İngiltere’den gelen olumsuz haberler bu düşüşü tetiklemiş olabilir mi?

Yasaklamalar kripto paralar ve Bitcoin için yeni bir durum değil. Zira FCA tarafından geçtiğimiz hafta yapılan açıklamada, kripto varlıkların potansiyel zararları nedeniyle perakende tüketiciler için uygun olmadığı açıklanmış ve kripto varlık türevlerinin perakende satışı yasaklanmıştı. Bu habere Bitcoin tepki vermemiş ve yoluna devam etmişti. Dolayısıyla İngiltere’den gelen olumsuz haber akışı, bu denli büyük bir düşüşü tetikleyecek güce sahip değildi.

İlgili Haber
İngiltere'den Bitcoin (BTC) Uyarısı: "Tüm Paranızı Kaybedebilirsiniz."

Kurumsallar Bu Defa Düşeni Tutmadı

Dolardaki beklentiyi satın alan Bitcoin’deki kurumsal yatırımlar, bu defa önceki düzeltmelerde olduğu gibi Bitcoin’deki düşüşe daha fazla alım yaparak engel olmadı. Pazar günü yayınladığımız bir haberde bu hususa vurgu yaparak, aralıktan itibaren madenci satışlarının zirveye çıktığını ancak kurumsal yatırımcıların alımları nedeniyle fiyatın etkilenmediğini yazmıştık. Bu defa “kazan-kazan” yapmak isteyen kurumsal yatırımcılar, düşeni tutmadı. Bu sayede hem dolardaki yükselişten ve beklentiden faydalanacaklar hem de geri döndüklerinde daha ucuz fiyattan Bitcoin alabilecekler.

Bitcoin’in uzun vade beklentilerinde henüz bir değişim söz konusu değil. Ancak kısa vadede dolardaki hareketlilik Bitcoin’in de yönünü belirleyecek unsur olacak.

İlgili Haber
Bitcoin'de Güncel Görünüm Ne? Yükseliş Trendi Bozuldu Mu? BTC Fiyat Analizi
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu