AnalizBitcoin

Bitcoin (BTC) Yükselişi Balon Mu? Yıl Sonu Kâr Realizasyonu Riski Var Mı?

Bitcoin yeni zirvesinde dinlenirken, herkes bir sonraki hareketi tahmin etmeye çalışıyor.

Bitcoin‘de bol rekorlu bir Aralık ayı yaşayan yatırımcılar, “bundan sonra ne olacak?” sorusunun cevabını arıyor.  Birçok yatırımcı 20.000$ geçildikten sonra sert bir geri çekilme olabilir korkusuyla pozisyonlarını kapatmıştı. Ancak Bitcoin 20.000$ üzerinde sağlam bir duruş sergilemeye devam edince, oluşan büyük FOMO’nun etkisiyle fiyat çok hızlı şekilde 23.800$’a kadar yükseldi.

Peki Bitcoin’i Yükselten Tek Unsur “FOMO” mu ? Bu Yükseliş Bir Balon Olabilir Mi?

Bu konuda pek çok analist farklı yorumlar yapsa da, ortak kanı orta uzun vadede bu fiyatların Bitcoin için çok ucuz kalacağı yönünde. Kurumsal yatırımcı unsuru, dijitalleşmeye duyulan ihtiyacın artması, dünya ekonomilerinin geleceğinin parlak olmaması gibi Bitcoin’nin yıldızını parlatan pek çok neden var. Bu olumlu hava kısa vadede kaybolacak gibi de durmuyor. Son yükselişte kısmen Fomo etkisi görülse de, beklenen sert düşüşün gelmemesi, yükselişin sadece “balon” olduğu tezini bu aşamada çürütüyor.

Analistler Ne Düşünüyor?

Coindesk’in fikirlerine değer verdiği, kripto para yatırımcısı Henrik Kugelberg’e göre, Fomo son rallide piyasanın şevkini artıran bir faktör oldu, ancak Bitcoin’nin temelleri piramitler kadar istikrarlı ve sağlam. Daha önce 2021 yazından önce 30.000$ hedefi koyan Kugerberg, bu tahmininin çok düşük kalacağını açıkladı.

Kripto para ticareti şirketi ExoAlpha’nın ortağı Elie Le Rest, Bitcoin’de güçlü yükseliş sinyalleri görse de temkinli hareket etmenin daha doğru olduğunu düşünüyor. Yüksek volatilitenin sıkça görüldüğü Bitcoin’de, 2020 sonu için kar realizasyonu yapmak isteyen yatırımcıların satış baskısıyla sert geri çekilmelerin görülme ihtimalinin hala var olduğunu belirten Le Rest, yatırımcıları sert geri çekilmelere karşı uyarıyor.

Swissquato Bank dijital varlıklar başkanı Chris Thomas’a göre ise, birkaç büyük yatırımcı noel nedeniyle pazara girip kar realizasyonu yapacak. Bunun olmasını bekleyen Thomas’a göre Noel boyunca kurumsal yatırımcı girişi önemli ölçüde azalacak ve pazarın kontrolü perakende yatırımcılarda olacak.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu