AnalizBitcoin

Bitcoin ve Altcoin Fiyatları Neden Düşüyor? Analist, Toparlanmanın Başlayacağı Tarihi Açıkladı!

Bitcoin ve altcoinlerin fiyatları düşüş eğilimi gösteriyor. Peki, düşüşe neden olan ana faktörler neler?

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimin tırmanmasıyla yükselen jeopolitik riskler, Bitcoin ve kripto para piyasasının çoğunda düşüş yaşanmasına neden oldu.

Cuma günü ABD başkanı Joe Biden, “bir saldırının her an başlayabileceğini” söyleyerek Amerikan vatandaşlarının ülkeyi hemen terk etmesini istemişti.

ABD, Rusya’nın askeri aktivitelerine rağmen Ukrayna’ya birlik göndermeyi şimdilik reddediyor.

İlgili Haber
Vitalik Buterin'den Rusya - Ukrayna Savaşı İle İlgili Önemli Tweet!

Gelişmeler ile birlikte Bitcoin fiyatı son 24 saatte %3’ten fazla kayıp yaşarken Ethereum’da ise kayıp oranı %7’ye yaklaştı.

ETH, kritik bir eşik olan 3.000 doların altına geriledi. Bununla birlikte Solana ise kayıplardan en fazla etkilenen altcoinlerden biri oldu ve yaklaşık %10 değer kaybetti.

Bitcoin’in gün içerisinde yaşadığı düşüşü gösteren fiyat zaman grafiği.

Analistlere göre BTC için teknik göstergeler nötr seyrediyor. Bununla birlikte uzmanlar, 35.000 dolar ile 40.000 dolar arasında destek bulunabileceğini ve 46.000 dolarda ise bir direnç bulunduğunu düşünüyor.

Delphi Digital analisti Jason Pagoulatos, son 10 gündür Bitcoin için işlem hacminin 41.000 dolar ile 41.500 dolar arasında yoğunlaştığını söyledi.

Analist, “bu seviyenin korunamaması durumunda aradaki hacim boşlukları atlanabilir, bu da 38.500 dolar civarına bir düşüş anlamına geliyor” dedi.

Bitcoin Dominansı Yükseliyor

Bitcoin’in piyasa değerinin kripto paraların toplam piyasa değerine oranı bu hafta %40’ın üzerine çıktı.

Yatırımcılar daha düşük bir riske sahip olduğu için düşüş dönemlerinde altcoinlerini satıp Bitcoin’e geçme eğilimi gösteriyor.

2018 yılındaki kripto para kışında, BTC dominansı %35 seviyelerinden %72’ye kadar yükselmişti. Son bir senedir ise, altcoinlerin yaşadığı ralli ile birlikte dominansta yine 30 puan düşüş yaşandı.

Bazı analistler Bitcoin’in birkaç ay daha baskı altında kalacağını düşünüyor. BTC şirketi NYDIG, bu hafta yaptığı açıklamasında şunları demişti:

“Geçtiğimiz bahar ayında yaşanan düşüşten sonra toparlanma dönemi 6 ay sürmüştü. Yine benzer bir dönemden geçiyorsak toparlan Mayıs ayı civarında yaşanabilir.”

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu