coinexbanner
coinexbanner
Kripto HaberleriBitcoinBitcoin ve Monero ile Alışveriş Yapılan Darkweb'in En Büyük Yasadışı Pazarı Kapatıldı!

Bitcoin ve Monero ile Alışveriş Yapılan Darkweb’in En Büyük Yasadışı Pazarı Kapatıldı!

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

DarkWeb’in en büyük yasadışı pazarı “DarkMarket” operatörü Almanya’da tutuklandı.

Almanya’nın Koblenz Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, Darkweb’in en büyük yasadışı pazarının ve sunucuların kapatıldığı belirtildi. Açıklamaya göre 500.000’den fazla müşteriyi, 2400’den fazla satıcıyla yasadışı eylemler ve alışveriş için buluşturan marketin hacmi yaklaşık 170 milyon dolar. Kripto paralarla alışveriş  yapılabilen pazarda uyuşturucu ticareti, çalıntı eşyaların satılması, kötü amaçlı yazılımlar gibi pek çok ürün satılıyordu.

Alışverişler sırasında 4650 Bitcoin ve 12.800 Monero taşındığını tespit eden yetkililer, DarkMarket’in 34 yaşındaki Avusturyalı operatörünün tutuklandığını açıkladı.

Gizlilik coinlerinin başında gelen Monero, yasadışı işlemlerde kullanılması nedeniyle yakın zaman Bittrex’ten delist edilmişti.

İlgili Haber  Son Dakika! Bittrex XMR, ZEC ve DASH'ı Delist Etme Kararı Aldı

Açıklamanın tam metni şu şekilde:

“Aylarca süren yoğun soruşturmalardan sonra, Koblenz Savcılığı Siber Suçlar Bürosu (LZC) başkanlığındaki, Ceza Müfettişliği Oldenburg (ZKI),  Darknet’teki dünyanın en büyük yasadışı pazarı olan DarkMarket’in sözde operatörünü tutuklamayı başardı.

11 Ocak 2021 Pazartesi günü pazar ve sunucular kapatıldı. Operasyon, polis, savcılık ve çok sayıda yetkili tarafından desteklendi. Amerikalı yetkililer, FBI, DEA ve IRS ve Avustralya, İngiltere, Danimarka, İsviçre, Ukrayna ve Moldova polisi ile işbirliği yapıldı.

DarkMarket kapanana kadar yaklaşık 500.000 kullanıcısı ve 2.400’den fazla satıcısı ile muhtemelen dünyanın en büyük darknet pazarıydı.

Pazarda toplamda en az 320.000 işlem gerçekleştirildi ve en popüler kripto para birimlerinden ikisi olan 4.650’den fazla Bitcoin ve 12.800 Monero taşındı. Mevcut fiyatlarla bu, 170 milyon doların üzerinde bir meblağa denk geliyor. Her türden uyuşturucu esas olarak bu piyasada alınıp satılırdı. Ayrıca sahte para, çalıntı veya sahte kredi kartı bilgileri, anonim SIM kartlar, kötü amaçlı yazılımlar ve çok daha fazlası satışa sunuldu.

Avustralya vatandaşı DarkMarket’in 34 yaşındaki sözde operatörü Almanya-Danimarka sınırı yakınlarında tutuklandı. Aynı zamanda Moldova ve Ukrayna’da 20’den fazla sunucuyla bağlantılı kapsamlı altyapıya el konuldu.

Ele geçirilen verilerden,  pazarın moderatörlerine, satıcılarına ve alıcılarına karşı yeni bir araştırma başlatıyoruz.

Sanık, soruşturma hakiminin önüne çıkarıldı. Konuyla ilgili herhangi bir bilgi vermedi. Yine de tutukluluk kararı verildi.”

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail