AnalizBitcoinHaberler

Bitcoin’deki Düşüşü Üç Gün Önceden Haber Veren İndikatörde Son Durum Ne?

SOPR indikatörünün son verilerini aktardık.

Bitcoin ve kripto piyasası yine kırmızıya boyandı. Bitcoin’nin gün içerisinde 30800$’a kadar düşmesi tüm piyasayı olumsuz etkiledi. Şu sıralar 4 saatlik grafikte MA 200’ün ( 31630$ ) hemen altında tutunmaya çalışan Bitcoin için “30.000$’ın altına sarkar mı?” sorusu hala masada.

Bitcoin’de zincir içi verilerin satış sinyali verdiğini, düşüş başlamadan 3 gün önce yazmıştık.

İlgili Haber
Bitcoin'e (BTC) Dikkat! Zincir İçi Veriler Büyük Bir Düzeltmenin Sinyalini Veriyor!

Glassnode CTO’su Rafael Schultze-Kraft düşüş sinyalini üç gün önceden veren SOPR indikatörünün güncel durumunu paylaşarak indikatörün büyük ölçüde rahatladığını ancak biraz daha düşüş gelebileceğini ifade etti.

Bu indikatöre göre güvenli bölgeye gelmemiz için, indikatörün 1 seviyesine inmesi gerekiyor. Önceki hareketler incelendiğinde doğrudan 1’e inmediği görülecektir. Bu seviyelerden tekrar bir tepki de gelebilir.

Düşüşte Janet Yellen’ın açıklamalarının da etkisi olduğu düşünülüyor. Uzmanlara göre, SOPR indikatörünün iki gün önceki verilerine göre aşırı karlı pozisyonda bekleyen balinalar,  ABD’nin yeni Hazine Bakanı Janet Yellen’in açıklamalarını bahane ederek, karlarını ceplerine koydular.

Zincirde hareket eden Bitcoin’lerin karlılık oranlarını tespit etmeye yarayan SOPR indikatörüne göre, Bitcoin satış bölgesinde bulunuyordu. Bu indikatör, BTC’lerin satın alınma fiyatıyla satış fiyatı arasındaki değişimi ölçerek BTC’lerin karlılık oranı tespit ediyor.

1’den büyük SOPR değeri, BTC’lerin ortalama bir karla satıldığını, 1’den küçük SOPR değeri ise zararla satış yapıldığını gösterir.

Tarihsel olarak bakıldığında, son 8 yılda SOPR değeri 1.25 seviyelerine yükseldiğinde Bitcoin’de sert bir düzeltme yaşanmış.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu