AnalizBitcoinHaberler

Borsalardaki Bitcoin (BTC) Arzı Alarm Veriyor! Kimse BTC’sini Satmıyor! Neden Mi?

Bitcoin'in borsalardaki arzı her geçen gün azalıyor.

Bitcoin’i diğer yatırım araçlarından ayıran en büyük özelliği, sınırlı arzının olması. Bildiğiniz üzere az ve ulaşılmaz olan her zaman daha değerlidir. Talebin arzdan fazla olduğu durumlarda fiyatın artacağını daha önceki yazılarımızda da paylaşmıştık.

Önümüzdeki Dönem ABD’de Enflasyonu Konuşacağız

Dünya ekonomilerinin Covid-19 sonrası yaşadıkları sıkıntılar, para arzını artırdı. Başta Amerika olmak üzere birçok ülke, para basarak bu zorlu dönemi atlatmayı hedefledi. Ancak kontrolsüz ve talebe dayalı olmadan basılan paralar, fiat paraların arzını artırdı. Bu da paraların daha değersiz hale gelmesini sağladı. Bugün ABD’de gerçek enflasyonun %10 olduğunu iddia eden muhalifler, bunun kontrolsüz para basımının sonucu olduğunu düşünüyor.

Kurumsallar Enflasyondan Korunmak İçin Bitcoin Alıyor

Son dönemde kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e yönelmesinin temel nedenlerinden birisi de, fiat para birimlerindeki enflasyon ve Bitcoin arzının sınırlı oluşu. Covid döneminde kısa süreli ekonomik rahatlık getiren para basım eylemlerinin, uzun vadede çok ciddi ekonomik yansımaları olacağını düşünen ekonomistler, arzı kısıtlı varlıkların daha da değerleneceğini düşünüyor.

Bu noktada arzı kısıtlı olan ve devletlerin istedikleri zaman bu arzı kontrol edemeyecekleri en gözde iki para birimi ortaya çıkıyor. Bunlardan birisi Altın, diğeri ise Bitcoin. Altın arzı kısıtlı olsa da karlılığı ve getirisi, Bitcoin’e nazaran çok daha az olması nedeniyle, ABD’de gelecek dönem görülecek, gerçek enflasyondan korur mu? korumaz mı? tartışmaları yaşanıyor.

Bu noktada Bitcoin her türlü enflasyon ve fiat para birimlerinin değerlemelerinden uzak bir konumda, değerine değer katmaya devam ediyor. Bahsettiğimiz gibi, enflasyon kurumsal yatırımcıların son dönemde Bitcoin’e olan ilgilerinin artmasının temel nedenlerinden birisi. Bitcoin arzının genel durumunu ve Bitcoin’in enflasyondan korunmak için iyi bir seçenek olup olmadığını aşağıdaki haberlerimizden okuyabilirsiniz.

İlgili Haber
Erişilemeyen Bitcoin Miktarı Ne Kadar? Toplam BTC Arzı Aslında Kaç?
İlgili Haber
Enflasyon Karşısında Hangisi Güvenli Liman? Bitcoin (BTC) Mi? Altın Mı? Dolar Mı?

Kısa Vadede Bitcoin’in Borsalardaki Arzı Neyi Gösteriyor ?

Daha kısa vadeli değerlendirmek gerekirse, Bitcoin’in arzına borsalar penceresinden baktığımızda, arzın orada da çok hızlı şekilde düştüğünü görmek mümkün.

Özellikle 20.000$ seviyesinin kırılmasından sonra, yatırımcıların Bitcoin’e olan güveni artmış durumda. Kurumsal yatırımcıların alım trendinin yeni başladığını düşünen birçok yatırımcı borsalarda bulunan Bitcoinlerini soğuk cüzdanlara çekmeye devam ediyor.

İlgili Haber
Dikkat Çığ Tehlikesi! Ünlü CEO: "Bitcoin'e (BTC) Çığ Düşecek, 2021 İçin Emir Toplanıyor"

İnsanlar ilerleyen tarihlerde Bitcoin’in çok daha değerli bir değer deposu olacağını öngörerek ellerindeki Bitcoin’i satmak istemiyor. Son dönemde Bitcoin’in rekor üstüne rekor kırmasının nedenlerinin başında da bu durum geliyor.

2017 yılında birçok yatırımcı Bitcoin’e tedirgin gözle bakıyor ve “balonun” bir yerde patlayacağını düşünüyordu. Zira 2017’de fiyatın çok yükselmesi sonrası panik satışlarla, Bitcoin fiyatı çakıldı. Ancak 2020’de fiyat rekorlarını tazeledikçe, borsalardaki arzın azaldığını görüyoruz. Yani fiyat yükseldikçe satış için borsalara Bitcoin aktarılmıyor. İnsanlar ellerindeki Bitcoin için 20.000$’lı seviyeleri çok ucuz buluyor.

Analistlerin Bitcoin için kısa vadede 50.000$, 100.000$ gibi rakamları sık sık telaffuz etmesinin de bunda şüphesiz etkisi var. Dev finans kuruluşlarının Bitcoin için 400.000$’lı rakamları telaffuz etmesinin bir nedeni olduğunu düşünen yatırımcılar Bitcoinlerini satmak istemiyor.

CoinCorner borsasının kurucusu ve CEO’su Danny Scott’un twiterdan paylaştığı borsalardaki arz grafiğinde de görüleceği üzere, insanlar Bitcoinlerini 25.000$’da satmak üzere borsalara göndermiyor. Bu da borsalarda arzın azalmasına ve fiyatın yükselmesine neden oluyor. Scott’un verilerinin kaynağı ise glassnode.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu