Haberler

Coinbene Hacklendi Mi? 40 Milyon Amerikan Doları Çalındı Mı?

Coinbene (Coinbase değil) hacklendi!

Coinbene isimli dünyadaki en büyük 20 kripto para borsası arasında bulunan borsanın bugün hacklendiği iddia edildi. 26 Mart tarihinde bazı bakım çalışmaları uygulayacak olduğunu açıklayan Coinbene, bu konuda bakım çalışmalarının ne zaman bitecek olduğunu açıklamadı ancak saatler geçmesine rağmen bakım çalışması son bulmadı. Twitter hesabından Coinbene Help hesabına yazan bir Coinbene kripto para borsasında yatırımcı hesabına sahip olan yatırımcı ise aldığı yanıtta Coinbene tarafından tüm para yatırma ve parasal çekim işlemleri hakkında gerekli otomatik onaylama işlemlerinin yapılacak olduğunu, güncellemenin henüz uygulanmadığını açıkladı.

Ancak iddialar burada başlıyor. Coinbene isimli kripto para borsasının içinden ve çalışanı olduğunu iddia eden bazı kişiler, güncellemenin uygulanmadığını değil, kripto para borsasının 40 milyon Amerikan Doları değerinde bir saldırı sonrasında ne yapacak olduğunu bilmediğini ve bu konuda resmi bir açıklama yapamadıklarını iddia etti.

Kripto para borsaları son yıllarda sürekli hackleniyor ve hackerlar siber güçlerini kullanarak direkt olarak kripto para borsalarını hedef alıyorlar. Milyonlarca dolar hatta milyarlarca dolara yakın kripto para çalan siber saldırganların, Coinbene borsasının açılmamasında parmakları olabilecek olması mümkün.

40 milyon dolar iddiası

Coinbene 40 milyon dolarlık kayıp yaşadı ise bunun neden açıklanmadığını sorgulayan yatırımcılar ise hesaplarına erişemediklerini ve kripto para borsasının yönetiminin bu konuda borsanın açılarak kısa süre içerisinde derhal açıklama yapmasını istediklerini açıkladı.

40 milyon dolarlık kripto para borsası siber saldırısı hakkında gerçek olması ve ortaya çıkması durumunda kripto para borsalarına yönelik artık yasal bazı önlemler almak gerekebilir. Yetkililerin bu konuda karar verebilecek olduğu ve kripto para düzenlemeleri konusunda bazı kripto para borsalarına yönelik olarak düzenlemeler uygulayabilecekleri düşünülebilir.

Kripto para sahiplerinin hesaplarının sürekli tehdit altında olması ve bunu bilerek yatırım yapıyor veya yatırımlarını kripto para borsasında tutuyor olsalarda bazı risklerin giderilmesi gerekir. Yatırımcılar, kripto para borsalarının güvenliğe daha fazla özen göstermesini isterken, kripto para borsalarının tersini yapıyor olması tepki sebebidir.

Coinbene Türkçe hizmet sunan kripto para borsalarından birisi

Sınırlı sayıda kripto para değişimi platformu Türkçe’yi tercih edilebilecek dil desteğine eklerken Coinbene’de bunlardan birisi. Coinbene, Türkçe dil desteğinin yanısıra İngilizce gibi popüler dilleri de destekliyor. Borsadan açıklama yapılıncaya kadar 40 milyon dolar hacklendiği iddiaları gündemi meşgul etmeye açılana kadar devam edecek.

Kripto para borsalarına yönelik hacker saldırılarının artmasının arkasında yatan sebeplerden birisi olarak son yıllarda kripto para borsalarına düzenlenen hacker saldırılarında bunun kanıtlanmasının zor ve imkansız gibi bir şey olması nedeni ile hackerların kendilerini güvende hissederek daha çok para çalabilme arzuları yatıyor. Siber saldırıların Türkiye’de kripto para borsalarına bugüne kadar neredeyse hiç uygulanmadığı, uygulansa da kayıp miktarlarının basına yansımayacak kadar küçük veya bilinmediği bir ülke Türkiye.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu