HaberlerKripto Para

Ruhani’den Erdoğan’a Kripto Para Önerisi

Kuala Lumpur Zirvesi'ne katılan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile konuştu. Konuşmada kripto para vurgusu dikkat çekti.

İran’ın mevcut Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Malezya ve Türkiye liderleri ile bir araya geldi. Erdoğan ve 2 lider İslami finans konusu başta olmak üzere birçok ekonomik konuda görüştüler. Malezya’da aktif yayın yapan birçok kaynağa göre Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed tarafından da destek gören bir öneri sunuldu.

ABD ve AB yaptırımlarından ötürü çökme noktasının altına gerileyen İran’ın Türkiye ve Malezya ile ortak bir dijital para birimi geliştirerek ticareti bu para üzerinden yapma isteği olduğu ve Malezya tarafının da buna destek verdiği belirtilirken, iddialar eğer ki doğruysa Erdoğan’ın da bu konuda ılımlı davrandığı iddia edildi.

Ancak, Türkiye’nin en yakın müttefiki olan ve savunma araçlarının neredeyse tamamını satın aldığı NATO’da en büyük ortağı ABD’nin bu yaptırım kararlarını delmesi pek mümkün görülmüyor. Eğer ki Türkiye, ABD’nin istemediği bir şekilde İran ile ticaret yapar ise (ister ortak dijital para olsun, ister dolar, ister TL) ABD’nin yeni ve Trump’ın açıkladığı yaptırımlar ile karşı karşıya kalmaması mümkün değil.

Ancak S-400 ve diğer konularda ABD’nin Türkiye’ye yaptığı yaptırımlar her ne kadar ciddi düzeyde olmuş olsa da Türkiye birçok konuda geri adım atmadı ve isteklerini bir şekilde yaptı. Bu konuda da eğer ülke adına ciddi bir çıkar varsa Türkiye’nin bu konuyu değerlendirebileceği ve hatta uygulayabileceği iddia ediliyor.

Türkiye konu üzerinde çok da durmayabilir

Türkiye Cumhuriyeti’nin bu önerilere ılımlı yaklaşıyor olsa bile adım atılması konusunda herhangi bir destek verip vermeyecek olduğu kesin değil. Ancak Türkiye’nin İran ve Malezya ile ortak bir kripto para birimi veya dijital para geliştirmesine bazı kesimler sıcak bakmıyor. Zira yeni bir ‘azap verici’ yaptırımın Türkiye’ye yönelik uygulanması durumunda ilk olarak döviz kurlarının etkilenecek olduğu ve bunun Türk ekonomisinde hem büyük felaketlere, hem de siyasi krizlere sebep olacağı için Devlet Başkanı Erdoğan’ın bu konuda adım atmayabileceği tahmin ediliyor.

İran’a yönelik uygulanan yaptırımlardan dolayı Türkiye İran’dan birçok ürünü ithal etmeyi bırakırken, beraberinde ihracat konusunda da düşüşler yaşanmıştı. Öyle ki ABD’li yetkililer İran’dan petrol alımı konusunda Türkiye’ye belirli bir sınır tanımış ve Türkiye’nin bu sınırlar dahilinde alımlar yaptığı basında yankı bulmuştu.

Öte yandan 2020 yılında Türkiye’nin kendi kripto parasını çıkaracağı haberi daha önce kamuoyuna duyurulmuştu.

İlgili Haber
Türkiye'nin Kripto Parası İçin Tarih Verildi! 2020'de Testler Başlayacak
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu