Ekonomi

Garanti BBVA Türkiye Başekonomisti Seda Güler Mert’ten Önemli Faiz ve TL Açıklaması!

Merkez Bankası faizi sabit tutarken uzmanların görüşleri de netleşiyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yaptığı toplantı sonucunda faizleri sabit tuttuğunu açıkladı. Merkez Bankasının şu an için faiz indirimine gitmesi beklenmese de önde gelen ekonomistlere göre yıl sonuna doğru böyle bir hamle görülebilir.

Faizler hala yüzde 19 seviyesinde olsa da uzmanlar bunun yıl sonuna doğru önemli bir düşüş yaşamasını bekliyor.

TCMB, Faiz İndirimi Yapmadı

Garanti BBVA Türkiye Başekonomisti Seda Güler Mert, konu hakkında yaptığı açıklamada enflasyon raporunda verilen tahmin patikasına referans verilmeye devam edilmesinin ve enflasyonda hala beklenen belirgin iyileşmenin üçüncü çeyrek sonu ya da dördüncü çeyrek başı gibi gerçekleşebileceği düşüncesinin korunduğunu vurguladı.

Mert, bu kapsamda hem kendilerinin hem de piyasanın son çeyrek dönem için çok düşük oranda da olsa faiz indirimi beklentisi içerisinde olduğunu ve bu beklentinin gelen haberler ile örtüştüğünü vurguladı.

Öte yandan TD Securities Gelişmekte Olan Piyasalar Başkanı Christian Maggio, konu hakkında şunları ifade etti:

Bu karar beklentilerimiz dahilinde gerçekleşti. Para Politikası kurulu metninin önceki ifadeleri, bizzat başkan tarafından da teyit edildi.”

Maggio, bankanın enflasyon ile ilgili daha önce dile getirdiği endişelerinin ise tekrar etmekte olduğunu vurgulayarak yatırımcıları uyardı ve ekledi:

L iyi bir performans gösterirse TCMB daha rahat hissedecektir ancak şu an için durum pek iç açıcı değil.”

Maggio, bu yıl içerisinde 250 baz puanlık bir faiz indirimi beklentisi içerisinde.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu