Kripto Para

Gelecek 10 Yılda Kripto Paralara Neler Olabilir?

Bitcoin'e ve kripto paralara 10 yıl içinde neler olabilir?

Gelecek 10 yıl sonra Bitcoin‘e neler olabilir? Bilim dünyası bu konuyu araştırmadığından sadece kripto para analistlerinin yorumlarına bakılırsa gelecek 10 yıl içerisinde kripto paraları iyi bir gelecek bekliyor olabilir. Kripto paraların değerinin gün be gün azalış ya da artış arasında gidip gelmesi, fiyatına oranla çok fazla insanın tercih ediyor hale gelmesi yatırımcıları çok ciddi bir piyasanın içerisinde sürüklemeye yetiyor. Bitcoin hakkında gelecek 10 yıl içerisinde neler yaşanabilecek olduğundan çok, gelecek 10 yıl içerisinde Bitcoin ne kadar olacak? Sorusu merak ediliyor. 10 yıl sonra Bitcoin fiyatının 1 milyon doları aşmış olabilecek olduğunu düşünenler olduğu kadar, yok olmuş ve unutulmuş olabilecek olduğunu belirtenlerin sayısı da çok fazla.

2008 yılında başladığı yolculuğunda bugüne gelebilecek olduğu hiç tahmin edilmeyen ve adı bilinmeyen bir ödeme aracı olan Bitcoin, kripto paraların yaratıcısı olarak tanınıyor ve insanlar tarafından 2013 yılında tanınmaya başladı. 2013 yılında tanınmaya başlamasının ardından 2014 ve 2015 yıllarında zor 1 sene geçirdi ve 1 sene içerisinde yatırımcılarına kazanç konusunda çok büyük oranlarda kazançlar elde etmelerine imkan tanıdı.

2018 senesine geldiğimizde ise fiyatında tarihi rekor kırıldı ve aradan geçen 5 sene Bitcoin’i ”geleceğin uzun vadeli yatırımı” yapmaya yetmese bile, yatırımcılara bu yönde düşünmelerine sebep oldu. Bir süre önce rekor kırmasının ardından tekrar düşüş yaşaması ”gelecek 10 yıla kadar Bitcoin kalacak mı?” diye soran yatırımcıların sayısının çok fazla olmasına sebep olsa da yatırımcılar için hala geleceğin yatırımı arasında Bitcoin en iyi yatırım araçlarından bir tanesi olarak görülmekte.

Bitcoin madenciliğinin gelecek için önemi ve madencilere kazanç verip vermeyecek olduğuna bağlı olarak her geçen sene Bitcoin fiyatında artışlar ve piyasa hacminde artışlar görmek mümkün olabilecek. Bir süre önce 100 dolar seviyesinden 20 bin dolar seviyesine yükselen kripto paranın, geleceğinin yasal önlemler ile daha güçlü hale gelebilecek iken, daha kötü hale gelmesi de mümkün.

Yasal kararlara bağlı değişebilir

Bitcoin’in geleceği 10 yıl içerisinde değil, sadece 3 sene içerisinde de belli olabilir. ABD ve Avrupa Birliğince alınacak olan yasal önlemler ve kripto para kararlarına bağlı olarak milyonlarca insanın Bitcoin sahibi olabilmesi mümkün olabilecek iken, tek yasaklama kararının alınması da milyonlarca yatırımcının piyasadan zorunlu olarak veya istemeyerek çıkmasına sebep olabilir. 10 yıl sonra Bitcoin nerede olacak? Bunu bilebilmek, ne kadar olacağı veya ne kadar insan tarafından kullanılabilecek olduğunu bilebilmenin önünde 10 yıl içerisinde fiyatının ne olacağını bilmek mümkün olmazken, yasal kararların olumlu yönde olması, devlet destekli kripto para birimlerinin yaratılması gerçekleşirse dünyanın gelecek 10 sene içerisinde Bitcoin sahibi olan insan sayısında patlama ve devlet destekli olan kripto paraların fiziksel paraların yerini alması mümkün olabilir.

Olumsuz yasal kararlar alınması ve kripto para birimlerinin yasaklanmasına yönelik bazı ülkelerin karar vermesi ise 10 yıl sonrasının kötü olabileceğini gösterir. 10 yıl uzun vade olması ve 120 aya denk düşmesinden dolayı her ülkenin kripto paralar hakkında yasal bir karar vermesi demek. 120 ay içerisinde kripto paraların kullanılmadığı ülkeler tarafından bile bu konuda yasal önlemler alınmak zorunda kalmaları piyasanın ne olacağını ve yatırımcıların neler yaşayacaklarını gösterecek.

Teknoloji şirketleri önem taşıyor

Teknoloji üreticilerinin kripto paralar hakkında verecek oldukları ve hayatı kolaylaştıracak uygulamalar sunmaları da kripto paraların geleceğini belirleyecek olan unsurlardan sadece bazıları. Bitcoin ile ilgili transfer uygulamalarının Google, WhatsApp ve benzer uygulamalardan gönderiminin yapılabilir olması 10 yıl içerisinde mümkün olabilir.

2018 yılında değeri çok sık değişen Bitcoin, gelecek 10 yıl içerisinde değeri sabit olmuş olan bir para birimi haline gelebilir ve devlet dairelerinde ödemelerin yapılabildiği, insanların neredeyse sıfır komisyon ödeyerek transferini yapabilecek oldukları para birimi haline gelebilir.

Özet olarak söylemek gerekirse; düz mantıkla bu piyasada manipülasyonlar ve fiyatı şişiren bazı güçler varsa bile ki var, bu güçler diğer emtia piyasalarına göre çok az hacmi olan bu sektörü tekrar alevlendirecek ve fiyatı yukarılara çekip yeni rekorlar kırılmasını sağlayacaktır.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu