HaberlerKripto Para

Hindistan Merkez Bankası’ndan Kripto Para Açıklaması!

RBI yetkilileri kripto paralar hakkında konuştu.

Kripto para birimlerinin günden güne daha da yaygınlaşmasıyla birçok ülke bu alanda düzenlemeler yapmaya başladı.

Kripto alanında regülasyon çalışmaları halen devam eden ülkelerden biri olan Hindistan’da, merkez bankası (RBI) başkanı Shaktikanta Das’ın da aralarında bulunduğu bir grup RBI üst düzey yetkilisi kripto paralar hakkında endişelerini dile getirdi.

Ülkenin yerel haber kaynağı Press Trust of India’nın raporuna göre RBI yetkilileri katıldıkları parlamento finans komitesinde, kripto para birimlerinin dolar cinsinden olmasının ülke ekonominin dolarizasyonuna yol açabileceğini söyledi.

Dolarizasyonun Hindistan’ın egemen çıkarlarına aykırı olduğunu belirten yetkililer kripto para birimlerinin ülkenin finansal istikrarı için tehdit olduklarına dikkat çekti.

Yetkililer ayrıca kripto paraların terörün finansmanı, kara para aklama ve uyuşturucu kaçakçılığı için kullanılma tehlikesi olduğunun da altını çizdi.

RBI başkanı Shaktikanta Das ve eski maliye bakanı Jayant Sinha’nın da aralarında bulunduğu yetkililer komitede şunları söyledi:

“Neredeyse tüm kripto para birimleri dolar cinsindendir ve yabancı özel kuruluşlar tarafından ihraç edilir. Bu durum sonunda ekonomimizin bir kısmının ülkenin egemen çıkarlarına aykırı olacak şekilde dolarizasyonuna yol açabilir.

Dolarizasyon, RBI’nin para politikasını belirleme ve ülkenin para sistemini düzenleme kapasitesini ciddi şekilde zayıflatacak.”

Press Trust of India’nın raporunda Hindistan’daki kripto pazarının büyüklüğü hakkında resmi bir veri olmasa da ülkede tahmini olarak 15 milyon ila 20 milyon kripto para yatırımcısının, bu yatırımcıların da toplamda yaklaşık 5,34 milyar dolar civarında kripto varlıkları bulunduğu belirtildi.

Kripto para birimleri ile ilgili regülasyon çalışmaları devam eden Hindistan’da hükümet kripto para ticaretinden elde edilen gelirlerden 1 Nisan’dan itibaren %30 vergi almaya başlamıştı.

İlgili Haber
Hindistan'da Kripto Para Gelirlerine Bugünden İtibaren Yüzde 30 Vergi Uygulanacak
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu