blank
BitcoinBitcoin MadenciliğiHaberlerKripto Para

İran’dan İlk Hamle Geldi! Bitcoin (BTC) Üzerinden ABD Ambargosu Delinecek!

İran ABD amborgosunu delmek için kripto paraları kullanacak.

Mart ayında İran Cumhurbaşkanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından kaleme alınan Bitcoin ve kripto para raporu etkisini gösterdi.

Raporda İran’ın uluslararası yaptırımlardan kurtulmak için Bitcoin ve diğer kripto paraları benimsemesi gerektiği belirtiliyordu.

Financial Tribune’nin raporuna göre İran Merkez Bankası (CBI) bankaların, döviz borsalarının ve lisanslı madencilerin kripto para birimlerini kullanarak ithalat yapmalarına izin verecek.

CBI tarafından bankalara ve lisanslı borsalara gönderilen bildirimde kripto para ödemeleri için düzenleyici bir çerçeve çizildi. İran hükümetinin kripto para ödemeleri ve ithalatta kullanımına ilişkin daha detaylı bir yasa tasarısı üzerinde çalıştığı ve yakında yürürlüğe gireceği belirtildi.

İlgili Haber  İran, ABD Ambargosunu Delmek İçin Bitcoin (BTC) ve Kripto Paralara Mı Yöneliyor?

İran Kripto Paralara Bakışını Değiştirdi

İran gibi ABD ambargosu altında bulunan ülkeler için kripto para ödemeleri çok büyük öneme sahip. ABD ambargosu nedeniyle İran ticaret yaparak kazandığı gelirlerini dolara çevirip dolaşıma sokamıyor. Kripto varlık ödemelerinin yaygınlaşması ile ambargonun etkilerinin azaltılması bekleniyor.

İran kripto varlıkların kendisi için ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu geç fark etti. Ülkede kripto para madenciliği 2019 yılına kadar yasaktı.

İran “yoğun elektrik kullandıkları” gerekçesiyle 45.000 BTC madencilik cihazına el koymuştu. Ancak kripto paralara bakış açısında bir değişim yaşandı.  Hali hazırda madenciler Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı’ndan bir lisans alarak kripto para madenciliği yapabiliyor.

“Ambargodan Kaçış İçin Bitcoin Değerlendirilebilir”

İran Cumhurbaşkanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından kaleme alınan Bitcoin ve kripto para raporunda şu hususlara vurgu yapılmıştı.

“Büyük madencilik çiftlikleri kurulursa, donanım ve yazılım ekipmanlarıyla ilgili; izleme, onarım, güvenlik, elektrik mühendisleri ve teknik personel gibi alanlarda insan gücü kullanma ihtiyacı artacaktır. Bu da daha fazla iş fırsatına yol açacaktır.

Ülke üzerindeki yaptırımların baskısına rağmen Bitcoin kolayca izlenemez. Yerel ekonomik aktörler, uluslararası borsalarda mevcut Bitcoinleri değerlendirebilirler.”

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Başa dön tuşu