AltcoinKripto Para

Kripto Para Fonları Bu Haftayı da Kayıpla Kapattı! Bitcoin ve Altcoinler Ne Durumda?

Verilere göre kripto para fonları bu haftayı da kayıpla kapattı. Peki altcoinlerin her birinde durumlar ne?

Bitcoin’in faiz oranlarına daha hassas hale gelmesi ve yatırımcıların kendilerini FED’in sıkılaştırma politikalarına göre ayarlaması ile birlikte kripto para fonları iki hafta üst üste net çıkış yaşadı.

Bu veriler kurumsal yatırımcıların aldığı pozisyonları öğrenmek açısından faydalı olarak değerlendiriliyor.

Kripto Para Fonlarından Bu Hafta da Net Çıkış Yaşandı

CoinShares tarafından paylaşılan rapora göre kripto fonları 15 Nisan tarihini bitiş günü olarak hafta içerisinde net 97 milyon dolarlık çıkış gördü. Geçen hafta ABD merkezli fonların çıkışların merkezi olduğu düşünüldüğünde bu haftaki çıkışların merkezi Avrupa’ya kaymasıyla birlikte beklenmedik bir gelişme gerçekleşti.

CoinShares’in paylaştığı haftalık fon giriş-çıkışlarını gösteren grafik.

Geçtiğimiz hafta yaşanan fon çıkışı Ocak ayından bu yana görülen en derin kayıptı.

CoinShares, fon çıkışları ile ilgili şunları söyledi:

“2022 yılı boyunca Bitcoin’in diğer tasarruf araçlarına benzer bir şekilde faiz oranlarına giderek daha hassas hale geldiğine şahit olduk.”

Bununla birlikte short BTC yatırım ürünleri olarak adlandırılan ve kripto paranın performansının tersini takip eden ETP gibi ürünlerde ise birkaç haftadır süren net pozitif giriş sona erdi ve bu hafta 1.8 milyon dolarlık çıkış yaşandı.

BTC ile ilgili ürünler net 73 milyon dolar çıkış yaşadı ve çıkışların ana odağını oluşturdu. Bununla birlikte BTC fonlarının işlem hacmi ise 651 milyon dolar ile yıllık ortalamanın yarısı seviyesinde bulundu ve bu durum uzmanlara göre BTC’nin işlem hacmindeki genel düşüşü yansıttı.

İlgili Haber
Kripto Para Fonları Ocak Ayından Bu Yana En Kötü Haftasını Geçirdi: Hangi Altcoinler Güçlü Kaldı?

Altcoin Fonları Ne Durumda?

Ethereum odaklı fonlar bu hafta 27 milyon dolarlık net çıkış gördü. Bu değerin geçtiğimiz hafta kaydedilen 15.3 milyon dolarlık çıkıştan epey yüksek olmasıyla dikkat çekiyor.

Kripto fonlarından yaşanan net giriş ve çıkışları gösteren CoinShares tablosu.

Cardano ve Solana odaklı fonlarını her biri net 700.000 dolarlık çıkış görürken çok varlıklı fonlar ise genel tablonun aksine 5.3 milyon dolarlık net giriş yaşadı.

Fon sağlayıcıları olarak değerlendirildiğinde ise ETC Group tarafından yönetilen fonlar 95.9 milyon dolar kayıp ile başı çekti. Net çıkışlarda ikinci sırayı ise 19.2 milyon dolar ile 3iQ aldı.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu