binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriHaberlerKripto paralar ile ilgilenen Türk sayısı arttı

Kripto paralar ile ilgilenen Türk sayısı arttı

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Türkiye’de kripto paralar ile ilgilenen kişi sayısında artış yaşanıyor. Dolar kuru son yılların değil tüm zamanların rekorunu kırması ile birlikte yatırımcılar TL’de zarar ettiklerini ve bu zararı nasıl çıkarabilecek olduklarını tartışmaya ve araştırmaya başlamışlardı. Yatırımcıların bir kısmı hemen dolar alımı yaparken, bazı yatırımcılar ise dolar yatırımı yapmanın riskli olabilecek olduğunu ve güven konusunda bazı nedenlerden dolayı problem yaşadıklarını ifade etmiş, dolar kurunun yükselmesi dolayısı ile Bitcoin yatırımının daha fazla karlı olabilecek olduğunu düşünmeye başlamıştı.

Türk yatırımcının kripto paralar ile ilgilenmesinin arkasında yatan tek sebep dolar kurunun yükselmesi de değildi. Yatırımcı Bitcoin yatırımının kazandırabilecek olduğunu düşündüğünden ve sürekli olarak son yılların en fazla kazandıran yatırımı olarak gösterilen kripto para yatırımlarını değerlendirmek ve gizlilik konusunda devlet kademesinin dahi müdahale edemeyecek olduğu tek yatırım aracı olan Bitcoin’in bu yönden güvenilir bir yatırım aracı olarak görüldüğünü düşünmesinden ötürü Bitcoin’e yatırımlarını yapmaya karar verdi. Analizler gösteriyor ki Türkiye’de yatırımlarını korumak ve TL’de yaşanan kaybı hafifletmek adına dolar kuru yatırımı yapan kişi sayısı daha fazla olsa da Bitcoin yatırımı yapan kişi sayısında da son yıllarda büyük oranlarda artışlar olduğunu doğrulamakta.

Kripto paraların güvenlik ve gizlilik konusunda dünyada bulunan tüm paralara ve yatırım araçlarına göre daha güvenilir olması ve daha fazla saklı kalmasından dolayı İsviçre bankalarından bile daha gizli olarak tutulabilecek olması beklentisinin yatırımları bu yönde kendisine çektiği konusunu doğrulamakta.

Türk yatırımcının artması iyiye işaret

Türk yatırımcı sayısının artması kripto paraların Türkiye’de daha fazla yayılması demek ve bu Türk yatırımcının daha fazla kripto paralar ile ilgilenmesi ve kripto para konusunda Türkiye’de bir patlama demek. Yatırımcının artması ve kripto paraların değer kazanması birleşmesi durumunda ise Türkiye’den değil tüm dünyadan daha fazla insanın yatırım aracı olarak standart nakit yatırımlar yerine kripto para yatırımlarını değerlendirmesi beklentiler dahilinde. Araştırmalar Türkiye’den yatırımlarını Bitcoin veya farklı altcoin’e yapan insan sayısının ne kadar artacak olduğu konusunda bir bilgi olmamasına ve beklentilerin bu yıl içerisinde Türk yatırımcı sayısında en az %1 oranında artış olacak olduğu yönünde olsa da kesinlik olmadığından dolayı Türkiye’de kripto paralar konusunda neler yaşanabilecek olduğunu gösteremiyor.

Türkiye’de oturan ve Türk vatandaşı olan yatırımcı sayısının artması da yurtdışında oturan Türk vatandaşlarının yatırımlarına göre daha fazla önem taşıyor. Bunun nedeni ise yurtiçi yatırımcı sayısının artması sayesinde diğer vatandaşlara bu yatırım aracının tavsiye edilmesi ve diğer vatandaşların da yatırımlarını kripto paralara yapmasında etkili olması beklentisinden doğuyor. Aksi durumda zaten yurtdışında yaşayan kişilerin kripto paralar konusunda bilgi sahibi olması ve güvenilir bir yatırım aracı olarak görülmesi ama temkinli davranılması konusunda bilgi sahibi olan yatırımcı sadece kendisine yatırım yapmış oluyor. İç piyasada ise yatırımcı sayısının az olması ve vatandaşların kripto paralar ile ilgili bilgisinin hiç olmaması veya az seviyede olmasından dolayı önemli.

Türkiye kripto para yatırımlarında bölgenin lideri!

Türkiye’nin kripto para yatırımları konusunda bölgenin lideri olduğu da çok açık bilinmesi gerekiyor. Ortadoğu ülkeleri ve bölgemizde bulunan Romanya, Gürcistan, Suriye, Yunanistan’da yaşayan kişilere oranla Türkiye’de yaşayan vatandaşlar kripto paralar hakkında çok daha fazla bilgi sahibi ve daha fazla yatırımları bulunuyor. Bunu yapılan araştırmalarda kanıtlarken, dünyada en fazla kripto para yatırımcısının bulunduğu ve kripto paralara ilgi duyan ilk 8 ülke arasında Türkiye de bulunuyor.

Bölgesel olarak kripto paralar konusunda güç sahibi olan bir Türkiye ve vatandaşların gelecekte daha fazla değer kazanması ve dünyanın daha fazla aktif olarak kripto paraları kullanmaya başlaması durumunda bölgesinde lider ve bölgesinde en fazla kazançlı çıkacak ülkeler arasında olacak olduğunu beklemek normal karşılanmalı.

Kripto paraların birkaç yıl içerisinde tarihi rekorlarını ardı ardına kırması beklentisi, sürekli olarak yeni yasaların onaylanması ve kripto para sahibi olan yabancı ülke vatandaşlarına oranla Türk yatırımcıların bu sektörü ve piyasayı daha fazla dikkate alarak hareket etmesinin sonuçlarının yabancı kişilere ve yatırımcılara oranla Türk vatandaşlarının daha fazla kazançlı çıkacak olduğunu gösteren bir etken.

ABD, Güney Kore ve Türkiye

Dünyada en fazla kripto paralara ilgi duyan 8 ülke arasında ABD, İngiltere, Güney Kore, Almanya, Türkiye, Malta ve Çin bulunurken, bu ülkelerde kripto para kullanım oranları da fazlası ile yaygın hale gelmeye devam ediyor. ABD ve Güney Kore’de yatırımcı sayısı Türkiye’ye oranla çok daha fazla iken İngiltere’de ise yatırımcı oranlarının yanında yatırım oranlarının çok yüksek olduğu yatırımcılar bulunuyor. Türkiye’de ise yatırımcı sayısının fazla, yatırım oranlarının fazla ve yeni yatırımcı dalgasının diğer birçok ülkeye oranla daha fazla olduğu gerçeği bölgesel olarak Türkiye’nin önemi ve durumunu yansıtıyor.

ABD’nin ve Güney Kore’nin yatırımcıları Türk yatırımcılardan daha fazla oranlarda yatırım yapabilecek güce sahip olmasına rağmen Türk yatırımcılarında zenginliklerini kripto paralar üzerinde yatırım yapmaya yetecek kadar maddi güce sahip oldukları, yatırımcıların büyük bir kısmının en az yatırım tutarlarının 30.000 TL  ve civarında olduğu kripto para borsalarında anlık işlem hacimlerinde rahatlıkla görülebilir. 19 milyon liralık kripto para işlemleri yapan Türk yatırımcıların bile olduğu kripto para yatırımcıları arasında Türkiye’nin kripto para yatırımları açısından önemli bir ülke olduğunu gösteriyor.

Erdoğan’ın açıklaması kripto paraya ilgiyi arttırdı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın geçtiğimiz haftalarda yaptığı ”elektronik para ile ticaret düşünüyoruz” açıklaması kısa süre içerisinde Türk yatırımcının ilgisini kripto paralara çekti. Vatandaşlar kripto paraların ne demek olduğunu araştırırken, Erdoğan’ın bu açıklaması birçok vatadaşı kripto para ile tanıştırmış oldu. Rusya ve İran benzeri ülkeler ile ticareti yerli para birimi olan TL üzerinden değil ortak elektronik para üzerinden yapmaya başlayabilecek olan Türkiye’nin bu şekilde ticaret yapmaya başladığı gün itibari ile dünyadaki kripto para sektörüne de yön verecek olduğu gayet belli.

İlgili Haber  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Elektronik Para Düşüncemiz Mevcut

Rusya ile ticarette elektronik paranın kullanılması hamlesinin hemen arkasından Türkiye’nin kendisine ait bir kripto parayı üretmesi durumunda daha fazla insanın ve birçok vatandaşın kripto paralar ile tanışması ve bunun neticesinde asıl etkinin daha fazla oranda görülebilecek olduğu beklentisi, vatandaşları elektronik paralara yönlendirmek ve elektronik paraların kullanımını daha yayın hale getirmek konusunda etkili olabilir.

Rusya’nın bu konuda dolar kullanımı dışında nasıl bir tercih yapabilecek olduğu ve Erdoğan’ın istediği elektronik para ile ticaret konusunda nasıl düşünceye sahip olduğunu ise zaman gösterecek. ABD’nin ise yerel para birimleri ve elektronik para ile ticaret konusunda henüz bir adım atmamasına rağmen bu tür beklentilere karşı bir adım atıp atmayacak olduğunu ilerleyen süreç gösterecek.

ABD kendi para birimi olan dolar dışında başka para birimleri ile dünyada ticaret yapılmasını her koşulda engellemeye çalışırken, bu kararlar Türk Lirası ve benzeri farklı para birimlerini kullanan, gelişmeye devam eden ve henüz daha gelişiminin başında olan ülkelerin ekonomilerine oldukça fazla zarar veriyor ve birçok ülke bu konuda ABD ile ortak çalışarak dolar kurunu kendi yerel para birimleri karşısında düşük tutmaya çalışıyor. Petrol, gaz ve benzer yakıtlarda dolar ile alınıyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail