Kripto HaberleriAnalizKripto Paraları Durdurabilecek Tek Devlet: Amerika Birleşik Devletleri

Kripto Paraları Durdurabilecek Tek Devlet: Amerika Birleşik Devletleri

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Bugün ne kadar emperyalist güç olursa olsun, ne kadar fazla dünyada ekonominin daimi yöneticisi konumunda olursa olsun ABD karşıtı ülkeler yok değil. ABD karşıtı ülkelerin para birimlerine bakacak olursak bugün dolar karşısında değer kaybeden para birimine sahip ülkelerin yok olmaya mahkum olduğunu ve bir süre sonra ABD karşısında pes etmek zorunda kaldığını rahatlıkla görmek mümkün.

Buna en iyi örnek olarak Venezuela, İran, Suriye, Kuzey Kore ve kısmen Hindistan-Pakistan ikilisi gösterilebilir. Durum bu olunca insanın aklına ”ABD bunu nasıl elde edebiliyor, bir ülkeyi nasıl batacak konuma getirebiliyor?” sorusu gelmesi doğal. Dünyanın süper gücü konumunda olan ülkesi ABD’ye şuan gerçek anlamda tam olarak hiçbir alanda rakip yok. Savunma alanında ve ekonomi alanında ABD her daim 2-3 adım önde olma isteği ve başarısı kapsamında gücünü arttırırken kripto paraları hangi ülkenin durdurabilecek veya çöküşe mahkum edebilecek olduğu da neredeyse tüm yatırımcıların aklından geçen asıl soru.

Washington Tek Bir Kalemde Yok Edebilir

Bitcoin bilindiği üzere dolar ile alım yapılan bir kripto para ve Washington tek bir karar ile kripto para borsalarının dolar üzerinden Bitcoin satmasına veya kripto para satmasına engel olabilecek bir güce sahip durumda.

Bu nasıl olabilir? Bunu en iyi örnekle kripto para borsalarına uygulanacak olan yaptırımlar sonrasında dolar ile ticaret yapılmasının önüne geçebilir ve bu durumda kripto paralar için asıl belirsizlik süreci başlar ve bu süreç sonunda ABD yaptırımları etkisini anında göstererek kripto paralar hiç olmadığı kadar düşük seviyeye, bir süre sonra ise korku ve dolar engeli dolayısı ile tamamen yokluğa mahkum edilebilir.

Tek bununla da sınırlı değil. Kripto para borsalarına direkt olarak yaptırım uygulanması kararı herhangi bir gerekçe sunularak devreye alınabilir ve bu aşamadan sonra kripto para borsalarının aktif döviz üzerinden ticaret yapmasına engel olunarak kripto para borsalarının karanlığa mahkum olmasına sebep olunabilir.

Ekonomik Gücünü Kullanabilir

Bugün dünyada ne kadar bazı basın kaynaklarında ”ABD istediği gibi dolar basamaz, ne kadar dolar basar ise o kadar para kaybeder” yazsa bile bu durumun tam tersi mevcut. Dünyanın 19.1 trilyon dolar borçlu olduğu ABD’nin trilyonlarca dolar bastığı bu ortamda daha fazla dolar basması mümkün ve hali ile dünyanın ekonomik olarak yanına yaklaşılamaz kadar büyük gücü olan Amerika Birleşik Devletleri’nin bu konuda öncü olması dolayısı ile kripto paralarda spekülasyonlar yaparak kripto paraları tamamen çok düşük seviyelere düşürebilecek bir gücü mevcut.

Bu senaryo pek fazla Washington açısından olumlu olmasa bile aktif olarak kullanılabilecek bir aşama veya senaryo olabilir.

Kripto Para Alan Kişilere Yaptırım Uygulayabilir

Washington’un elinde olan tek seçenek bunlarla sınırlı da değil. ABD olası bir durumda kripto para sahibi olan kurumlara veya kişilere en üst düzeyde ekonomik yaptırımlar uygulayabilir ve bu yaptırımlar için belirli bir süre vererek kripto paraların kendiliğinden yok olmasını sağlayabilecek kadar aktif büyük bir güce sahip durumda. Bunu nasıl yapabilir? Derseniz bu durumda da Kuzey Kore ve Rusya örnekleri başlıca gösterilebilir.

Mesele yaptırım olunca bu konuda öncü olan ABD’nin İran dolayısı ile birçok kişiye ve şirkete uyguladığı yaptırımlardan dolayı yaptırım uygulanan şirketler şuan iflas etmiş ve kendilerine ait olan paraları dahi kullanamaz durumdalar. Kişiler ise ya tutuklu, ya da ne durumda oldukları bilinmemektedir

Aynı senaryo Bitcoin sahipleri için nasıl uygulanacak, kripto paralar gizli bilemez ki! Demeyin. Geçtiğimiz günlerde de ortaya çıktığı üzere NSA tüm dünyada hangi borsa sitesi üzerinden olursa olsun kripto para ticaretlerini ve alım-satım işlemleri hakkında en  ufak bilgilere kadar sahip durumda. Bu durum beraberinde kripto paraların aslında gizli olduğunu ama ABD yönetimi için gizli olmadığını gösteren bir ayrıntı. Hali ile ABD istemesi durumunda bu konuda yaptırımlar uygulayabilir ve kripto paralar sadece tek bir gün içerisinde tamamen en dibe düşebilir hali ile alımlar artık bu aşamadan sonra yapılmayabilir.

Ülke Liderleri İle Ortak Karar Alabilir

Mevcut ABD Başkanı Donald J. Trump, aldığı siyasi kararlar ve diğer gelişmiş ülkelerin devlet başkanlarına karşı ekonomi ve savunma konusunda sert tavırlar alması ile tanınmakta. Almanya’ya dahi geri adım attırabilen ABD Başkanı Donald J. Trump‘ın kripto paralar konusunda elinde olabilecek olan bir diğer seçenek ise müttefik ülkelerin liderleri ile kendi isteği doğrultusunda ve ABD’nin kurumlarının isteği doğrultusunda iletişime geçerek ülkelerde kripto paraların yasaklanması talimatının verilmesini sağlayabilir. Bunun için en basit seçenek ise ”kripto paralar ile terör örgütünün finanse ediliyor” olmasını gösterebilir veya daha farklı bir seçenek göstererek kripto paraların engellenmesi  isteğini tek bir sözü ile yerine getirtebilir.

ABD’de Yasaklayabilir

ABD yönetimi istemesi durumunda ABD içerisinde kripto para ticaretinin tamamen yasaklanmasını etkili hale getirebilir. Bu durum ise kripto paralara olan güveni birkaç dakika içerisinde yerle bir edecek kadar güçlü bir adım olur. Zira kripto para sahibi ABD vatandaşları ellerinde bulunan yatırımları anında çıkarmak zorunda kalacak olduğundan, ABD içerisinde o dakikadan itibaren kripto paralara izin verilmeyecek olmasından ötürü büyük düşüş anında başlayabilir. Diğer ülkelerde yaşayan kişiler ise bu durumda kendi ülkelerinde yasak olsun veya olmasın büyük endişe ve gelecek kaygısı ile fiyatın aşırı düşmesinden dolayı Bitcoin veya diğer altcoinlerini satmak zorunda kalabilir.

Diğer  Devletler Bunları Yapamaz Mı?

Tüm bu senaryolar henüz gerçek olmamış ve belki de hiç gerçek olmayabilecek veya farklı senaryolar ile gerçek olabilecek senaryolardır. Başka devletlerin ABD kadar yüksek söz sahibi olmaması ve ekonomi-savunma gücü olmamasından dolayı tüm dünyada kripto paraları durdurabilecek güce sahip olduğu tahmin edilmemektedir.

ABD’nin dışında Güney Kore, Türkiye ve AB üyesi tüm ülkelerin toplanması durumunda kripto paraların bir nebze büyük bir düşüş yaşaması mümkündür ancak bu durum çok zor ihtimalin daha da ötesinde olduğundan dolayı ABD’nin tek başına etkisi tüm ülkelere oranla çok daha fazladır.

  1. ABD’nin ekonomik gücü tüm dünyaya oranla çok daha fazladır.
  2. ABD savunma gücü olarak birinci en büyük güç olarak tanımlanmaktadır.
  3. Yukarıda yazılı olan senaryolar tamamen gerçek olabilecek, ama tahmine dayalı senaryolardır.
  4. İstatistikler, ABD verileri ve AB-Türkiye-Güney Kore verileri kontrol edilerek hazırlanmıştır.
  5. Hiçbir şart, koşul ve öneri olmadan hazırlanmış olan bu yazı içeriği tam olarak ABD’nin kripto paralar üzerinde etkisini ve gücünü istediği zaman kullanabilecek olduğunu gösteren, ancak bu senaryoların gerçek olup olmayacak olduğu konusunda yorum yapmayan bir içeriktir.
  6. Kripto paraların düşüş yaşaması için ABD yönetiminin olumsuz bir adım atması yeterli bir sebep olacak olduğu üzere daha önce Google, Facebook ve Twitter tarafından alınan ”kripto para reklam yasakları” baz alınarak buna uygun olarak hazırlanmış bir yazı içeriğidir.
  7. Facebook, Twitter ve Google ABD merkezli şirketler olması dolayısı ile aldıkları bu yasaklar ile kripto paraların büyük düşüş yaşamasına neden olmuş ve o dönemde Hollanda tarafından da yapılan olumsuz açıklamalar süreci daha fazla tetiklemişti.
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları