BitcoinKripto Para

Meclis’e Giden Kripto Para Topluluğu Açıklama Yaptı! İşte Detaylar

Bugün Meclis'teki kripto para toplantısı ile ilgili diğer detayları aktardık...

Bugün Türk kripto para piyasasının yakından takip ettiği Meclis’teki kripto para toplantısı sonrası Mustafa Elitaş’ın açıklamalarını okuyucularımıza aktarmıştık.

İlgili Haber
Son Dakika: Elitaş Kripto Para Toplantısına İlişkin Açıklamalarda Bulundu!

Özellikle Survivor yarışması ile tanınan Semih Öztürk’ün toplantıya katılması ve vergilendirme gibi birçok konu yatırımcıların aklında soru işaretlerine sebep oldu.

Bu kafa karışıklıklarından sonra temsilcilerden olan Kamile Uray’ın açtığı Twitter yayını üzerinden topluluğa ilk ağızdan bilgiler verildi.

Genellikle çok olumlu bir toplantı olduğunu dile getiren Sait Arslan’ın aktardığı konuşmalarda bazı detaylar gün yüzüne çıkmış oldu. İşte açıklamalardan özet satır başlıkları:

Toplantıya SPK, BDDK, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı’ndan yetkililer katıldı. Toplantının açıkçası bu kadar büyük olacağını beklemiyorduk bu bizi çok memnun etti.

Üzerine konuştuğumuz taslak hakkında “böyle bir taslak var” demiyorlar. Onu da şöyle ifade ediyorlar; “Böyle bir taslak hazırlanmıştır muhakkak. Ancak taslak öncelikle komisyona gelecek ve belki burada günlerce konuşulacak. Oradan da meclise gidecek. Bu bir süreç, şu an üzerine konuşulan taslağın hiçbir mahiyeti yok bu gerekirse tamamen silinip baştan yazılabilir”. dediler.

Özellikle yabancı borsalara aktarılacak kripto varlıklar hakkında, “bu sadece bir kripto para al sat olayı değil. Metamask cüzdanları, DeFi, kendi cüzdanlarımız derken onlarca binlerce aktarım yapılabilecek yer var diye anlatmaya çalıştık.

Bundan sonra şu şekilde geri dönüş alındı; “eğer bu taslaktaki maddeyi yürürlüğe sokarsak öyle anlıyoruz ki biz yanlış bir hamle yapmış olacağız. Özellikle belki Türkiye’ye gelebilecek paranın önüne geçmiş olacağız.”

Genel itibarı konu hakkında şu denildi: “Biz sizi anladık. Burada düzenleme yapalım derken kripto para yatırımcılarını sıkıntıya düşüreceğiz. Bu teknoloji yeni dünyadaki herkesin kullanmak istediği merkezi olmayan bir sistem. Biz düzenleme yapmaya çalışırken aslında içimize kapanmış olacağız.

“Nasıl bir nasıl bir düzenleme yapalım da, hem yurt dışı transferlerini yasaklamayalım hem de yurtdışındaki insanlar burada yatırımcı olsunlar. Biz de bunun üzerinde çalışalım siz de bunun üzerinde fikir verin.” dediler.

Düzgün bir çizgide güven verilebilirse yurt dışından bütün dünyadan belki Çin’den bile projelerini geliştiremeyenler belki de Türkiye’ye gelecekler dedik. Şu an belirsiz olduğu için kimse gelmiyor çünkü yarın ne olacağı belli değil. Ancak bugün yasaklayıcı olmayan bir regülasyon yapılsa bunların önü açılabilir dedik.

Temsilciler arasında Survivor Semih’in bulunmasına da yanıt veren Arslan, “sadece belirli kişiler değil bilgimiz dışındaki kişiler de toplantıya katılmıştı.” dedi

Öte yandan vergi konusu ile ilgili nelerin konuşulduğunu detaylı şekilde diğer haberimizde kaleme aldık. Aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

İlgili Haber
Kripto Para Vergileri Konusunda Meclis'te Neler Konuşuldu? İşte Tüm Detaylar!
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu