Ekonomi

Merkez Bankası Eski Başekonomisti Açıkladı: TCMB, Faizleri Ne Zaman Düşürecek?

TCMB faizleri sabit tutsa da beklenenden daha erken düşürülebilir.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan son açıklama ile faizlerin %19 oranında sabit tutulduğu belirtildi.

Bu aslında beklenmeyen bir karardı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamalardan sonra faizlerin yakın vadede düşürülmesi beklenmekteydi. Şimdi ise birçok uzman bunun belirsizliğini yaşıyor ve faizlerin ne zaman indirilebileceğine dair bilinmezlik hakim.

TCMB Ne Zaman Faiz Düşürecek?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının eski başekonomisti Hakan Kara ise konu hakkında oldukça önemli bir açıklamada bulundu.

Ali Hakan Kara, konu hakkında yaptığı açıklamada daha önceki PPK kararında yer alan şu ifadeye dikkat çekti:

Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar sıkı duruş sürdürülecektir.

Kara, bu ifadenin daha önce faiz indirimi için Kasım ayına işaret ettiğini vurguladı. Şimdi ise bu ifadenin yeni PPK kararlarından çıkartıldığını vurgulayan Kara, tecrübelerine dayanarak TCMB’nin aslında çok daha erken bir tarihte faiz indirimine gidebileceğine işaret etti:

Önceki ifade indirim için Kasım’ı işaret ediyordu. Çıkması TCMB’nin daha erken bir faiz indirimi yapmayı planladığını düşündürüyor.

Kara, bugün Güney Kore ile yapılan swap anlaşması ile ilgili de açıklama yaptı. Kara’ya göre parası rezerv olmayan ülkelerle yapılan swap anlaşmaları, büyük ölçüde bilanço makyajı konumunda. Güney Kore’nin parası da rezerv para birimi olmadığı için Kara’ya göre bunun işlevsel bir önemi yok.

TL ise bu olaylara anında tepki vererek %1 değer kazandı.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
2 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim

Bugün ki faiz artışının sabit bırakılması önceden tahmin ettiğim gibi TL’nin 0,70 ile 1,22 aralığında değer kazanmasıydı nitekim öyle de oldu….🤔🤔🤔

Anonim

Problem yok , sonuçta Kasım ayında endex ayarlaması düşüncesiyle 19’dan 15’e düşürülmesi ön görülecek bunu takip edecek olan da delta varyantı , ABD tüketici ve işsizlik raporları ve sonrasında da USD : 9,35…. işte …🤔🤔🤔


Başa dön tuşu