Kripto HaberleriHaberlerNijerya, Dijital Para Kullanımının İlk Sonuçlarını Açıkladı: CBDC ile Ne Kadarlık İşlem...

Nijerya, Dijital Para Kullanımının İlk Sonuçlarını Açıkladı: CBDC ile Ne Kadarlık İşlem Yapıldı?

Takip et

Nijerya’nın merkez bankası dijital para birimi (CBDC) eNaira, ülkenin merkez bankası başkanına göre, geçtiğimiz Ekim ayında piyasaya sürüldüğünden bu yana 4 milyar naira (9,3 milyon dolar) değerinde işlem gerçekleştirmek için kullanıldı.

Nijerya Merkez Bankası Başkanı, Dijital Para Birimi ile Yapılan İşlemleri Dikkat Çekici Buldu

Nijerya Merkez Bankası (CBN) Başkanı Godwin Emefiele Perşembe günü yaptığı bir konuşmada platformdaki işlem hacmi ve miktarını “dikkat çekici” olarak nitelendirerek eNaira uygulamasının 840.000 kez indirildiğini ve şu anda yaklaşık 270.000 aktif cüzdana sahip olduğunu belirtti.

Ülke yaklaşık 200 milyonluk bir nüfusa sahip ve yaklaşık 430 milyar dolarlık gayrisafi yurtiçi hasılasıyla Afrika’nın en büyük ekonomisi.

Ancak nüfusun yaklaşık %40’ının banka hesabının bulunmadığı tahmin ediliyor. 59 milyon bankasız yetişkin de Nijerya Merkez Bankası’nın CBDC ile üstesinden gelmeyi planladığı bir konu.

Banka ikinci aşamada 8 milyon kişinin daha eNaira platformunu kullanmaya başlamasını hedefliyor.

Emefiele, bu aşamanın hem bankalı hem de bankasız vatandaşların cep telefonlarından dört haneli bir kod tuşlayarak bir eNaira cüzdanı açabilecekleri önümüzdeki hafta başlayacağını söyledi.

İlgili Haber
Nijerya Merkez Bankasından Bankalara Ceza Yağmuru!

Nijerya, bir yıl önce Bahamalar’ın ardından CBDC’leri uygulamaya koyan ikinci ülke oldu.

eNaira’nın başlangıcından önceki aylarda Nijerya Merkez Bankası (CBN) halk arasında kripto para kullanımını engellemeye çalışmış ve bankalara kripto işlemleri yapılan hesapları kapatmalarını emretmişti.

Bununla birlikte merkez bankası dijital para birimi yarışında Çin ve ABD arasında çekişme devam ediyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları