BitcoinBorsaKripto Para

OKEx Vakasının Bitcoin’e Etkisi Ne Olur?

Olayın yankıları sürerken fikir beyan eden birçok analistin görüşlerini sizin için derledik.

OKEx soruşturmasının yankıları sürerken olayla ilgili ilk açıklamalar söz konusu vakanın borsayla alakalı olmadığı yönündeydi. Borsa yetkilileri her ne kadar müşterilerin panik yapmaması gerektiğini, kripto para ve dijital varlıkların çekimlerinin 16 Ekim’de tedbir amaçlı ve süresiz şekilde askıya alındığını çünkü müşteri güvenliğinin ve memnuniyetinin kendileri için en önemli konu olduğunu belirtseler de alınan bilgilere göre Bitcoin’de 6 milyon dolarlık long pozisyon kısa bir süre içerisinde tasfiye edildi.

İlgili Haber
Son Dakika: Dev Bitcoin Borsasına Soruşturma: İkinci BitMEX Vakası Mı?

Sabah saatlerinde yaşanan olayın hemen ardından Bitcoin fiyatında 300 dolarlık bir geri çekilme yaşandı ve fiyat 11.200 dolara geriledi. Lider kripto para birimi an itibarı ile biraz toparlanmış görünüyor ve güncel fiyatıyla 11.370 dolardan işlem görüyor.

Analistler Ne Diyor?

Analistlere göre söz konusu olay önemli kayıpların yaşanmasına neden olmayacak. Nitekim kayıpların yarısından çoğu zaten geri alınmış görünüyor.

Bequant’ın araştırma başkanı Denis Vinokourov, “BTC’nin bundan daha fazla düşeceğini düşünümüyorum.” derken Polychain Capital destekli türev borsası Alpha5’in kurucusu ve opsiyon trader’ı Vishal Shah ise ilgili olayın OKEx açısından olumsuz sonuçlar doğuracağını ancak bu durumun Bitcoin’in itibarı üzerinde çok az etkisi olabileceğini öne sürdü. Güney Koreli analitik firması CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju ise “Bence fiyatlar düzelecek çünkü OKEx sorunu borsayı hacklemek veya kapatmakla ilgili bir durum değil.” şeklinde konuştu.

Nitekim Bitcoin OKEx olayından çok çok daha büyük yankılar uyandıran BitMEX krizinden bile fazla hasar almadan sıyrılmıştı.

Ancak OKEx’in soğuk BTC cüzdanlarında 200.000 civarında Bitcoin bulunduğu düşünülürse yatırımcıların tedirgin olması çok da yadırganmayacak bir durum çünkü Bitcoin arzının %1’den fazlasının bu cüzdanlarda olduğunu söylemek mümkün. Öte yandan kaybolan ve erişilemeyen BTC’leri de hesaba katarsak bu oranın çok daha yüksek olduğunu belirtmek gerekiyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu