BitcoinHaberler

Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Bitcoin’i (BTC) Resmi Para Birimi Olarak İlan Ettiği Doğrulandı!

Orta Afrika Cumhuriyeti'nin Bitcoin'i resmi para birimi olarak ilan ettiği iddiası ülke yönetimi tarafından doğrulandı.

Pazar gününü Pazartesi’ye bağlayan gece duyurduğumuz ve kripto para piyasasında büyük ses getiren Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Bitcoin’i resmi para birimi olarak ilan ettiği iddiası yetkililerce doğrulandı.

Son birkaç gündür dile getirilen iddiaların doğrulanması ile birlikte Orta Afrika Cumhuriyeti BTC’yi resmi para birimi olarak kabul eden ikinci ülke haline geldi.

İlgili Haber
İddia: Orta Afrika Cumhuriyeti Bitcoin'i (BTC) Resmi Para Birimi Olarak İlan Etti!

Ülkenin Başkanlık Ofisi Bitcoin’in Resmi Para Birimi Olarak Kabul Edildiğini Duyurdu

Ülkenin başkanı Faustin Archange Touadera’nın ofisinden yapılan açıklamaya göre, dijital ekonomi bakanı Gourna Zacko ve Maliye ve Bütçe bakanı Calixte Nganongo’nun sunduğu yasa tasarısı ülkenin ulusal meclisinden geçti ve başkan tarafından imzalandı.

Yasa tasarısının ülke başkanının imzasını almasıyla birlikte kripto paralar için bir düzenleyici altyapı oluşturuldu ve Bitcoin, ülkede halihazırda resmi para birimi olarak kullanılan Orta Afrika CFA Frangına ek olarak resmi para birimi kabul edildi.

“Bu Kez Dünyadan Bir Adım Öndeyiz”

Ülkenin maliye bakanı Herve Ndoba, geçtiğimiz hafta Bloomberg’e yaptığı açıklamalarına şöyle demiş:

“Sahra altı ülkelerin yeni teknolojilere adapte olma konusunda her daim diğer ülkelerden geri olduğuna dair bir görüş bulunuyor. Ancak bu sefer ülkemizin dünyadan bir adım önde olduğunu gerçekten söyleyebiliriz.”

Toplamda 4.83 milyonluk bir nüfusa sahip olan Orta Afrika Cumhuriyeti’nde internete erişebilme oranının %11 seviyelerinde olduğu biliniyor. Geçtiğimiz yıl Eylül ayında Latin Amerika ülkesi El Salvador, BTC’yi resmi para birimi olarak kabul ederek dünyada bir ilki gerçekleştirmişti.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu