blank
HaberlerXRP

Ripple İlk Çeyrekteki XRP Satışlarını Açıkladı: Durum İç Açıcı Gözükmüyor

Ripple ilk çeyrekteki XRP satışlarını ikiye katladı!

Blockchain devi Ripple, şu an yaşadığı dava sorununun temelinde yatan XRP satışlarına hala devam ediyor. Ripple önceki yıllarda yatırımcılara dağıttığı XRP’leri fiyat üzerinde etki etmemesi için emanet cüzdanında kilit altına aldı. Buna rağmen belirli aralıklarla şirketin OTC üzerinden satış yaptığı biliniyor.

Ripple, Yüklü XRP Satışı Yaptı

2021 yılının ilk çeyrek verilerini açıklayan Ripple, XRP satışlarını da ikiye katladığını ortaya koydu. Ripple’ın ilk çeyrekteki XRP satışları 150 milyon dolar seviyesinde ve bu 2020 yılının dördüncü çeyreğinden %97 daha fazla. Bu da Ripple’ın mevcut davaya rağmen hiç durmadan XRP satışı yaptığını göstermekte.

Ripple konu hakkında yaptığı açıklamada satışların artmasının sebebinin ise ODL ürününe yönelik artan ilgi olduğunu vurguladı. RippleNet’in On-Demand-Liquidity hizmeti birçok şirketin ilgisini çekmekte ve Ripple da söz konusu satışların bu sebeple yapıldığını iddia etmekte.

ODL ürününde likidite XRP ile sağlanıyor ve şirketler likidite için daha fazla XRP alıyor. Bu açıklamaya rağmen ise XRP yatırımcılarının bir anda %100 artan XRP satışları nedeniyle endişeleneceği söylenebilir. IPO planladığı da son dönemde gündemde konuşulan Ripple’ın özellikle dava hala kapanmamışken yüklü XRP satışlarına regülasyonlar nedeniyle dikkat etmesi gerekiyor.

Bunun yanı sıra ilk çeyrek verilerine bakıldığında XRP hacminin de %37 arttığı ve 204 milyar dolara kadar çıktığı görülüyor. Bu artış, Jed McCaleb’in ticari hacme bağlı XRP satışlarını da arttıracaktır.

Ripple her ayın başında 1 milyar XRP’nin kilidini açmakla zaten yatırımcıların tepkisini çekiyordu. Her ne kadar “likitide sağlamak için bu satışları yapıyoruz” deseler de her XRP kilidi açımından sonra piyasadaki XRP arz miktarı artıyor. Böylelikle bu durum fiyata olumsuz yansıyor.

Öte yandan merkeziyetsiz bir kripto para sektöründe merkezi bir yapıda bulunan ve tüm arz ve kontrolü Ripple şirketinin elinde olan XRP, bu yönüyle yatırımcılar tarafından sık sık eleştiriliyor. Merkezi bir sistem olmasının en büyük dezavantajı ise şüphesiz dava süreci. Ripple merkezi bir sistem olduğu için dava edilebiliyor ve hakkında hüküm verilebiliyor.

Bakıldığı zaman hemen hemen tüm kripto paralar tarihi rekorlarını kırarken XRP’nin 3.3 dolarlık tarihi rekorundan hala çok uzakta olması, şüphesiz XRP’nin merkeziyetsiz bir kripto para olmaması sebebiyle oluyor.

İlgili Haber  Ripple'ın (XRP) İki Numaralı Adamından Şok Açıklama: "En Büyük Hatamız..."

*Haber verme hakkı kapsamında paylaşılan bu haber herhangi bir yatırım ve finansal tavsiyesi niteliği taşımaz.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
22 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu